ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Nisan 2013 Pazartesi 21:17

Su Ürünleri Fakültesi’nin ilk balıkları ‘özel çocuklara’ dağıtıldı

Su Ürünleri Fakültesinin ilk balıkları özel çocuklara dağıtıldı


Türk Polis Teşkilatı’nın kuruluşunun 168’inci yıl dönümü, Kastamonu’da da farklı etkinliklerle kutlanırken, Emniyet Müdürlüğü, Kastamonu Üniversitesi ve Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortak projeleri de sürüyor. İşbirliği kapsamında yürütülen ‘Güvenle büyü, sevgiyle yaşat’ projesi çerçevesinde öğrencilerin sorumluluk bilincini geliştirmek amaçlı, İl Milli, Eğitim Müdürlüğü, Kastamonu Üniversitesi ve İl Emniyet Müdürlüğü birlikteliğinde Türkiye’de bir ilk olan proje hayata geçirildi.

Proje kapsamında ilk olarak Hüseyin Üster Özel Eğitim Uygulama Merkezi ve İş Eğitim Merkezi’nde bulunan 88 öğrenciye akvaryum balığı dağıtıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasıyla başlayan programda, Toplum Destekli Polislik Şube Müdürü Serhat Enyüce, açılış konuşmasını gerçekleştirerek proje kapsamında Kastamonu genelinde 17 ilkokulda toplam 3 bin öğrenciye balık dağıtılacağını belirtti. Enyüce, “Çocuklarımıza sorumluluk ve hayvan sevgisini aşılama adına buradan başladık. Bunun yanı sıra özel eğitim alan çocuklarımız da özel çocuklar. Otistik çocuklarımızın gelişimine destek olarak onlara sorumluluk bilincinin kazandırılması amacıyla buradan başladık.” dedi.

Programda söz alan İl Milli Eğitim Müdürü Bekir Aksoy ise “Millet olarak, özümüzde olan bir felsefemiz var. ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşlasın’ felsefesiyle yola çıkıyoruz. Bu sözümüzü hayırseverlerimiz ve devletimiz de destekliyor. Düne göre her alanda çok daha güzel işler yapılıyor ve devamı da gelecek.” diyerek, proje ile çocukların hem hayvan sevgisi kazanacağını hem de sorumluluk bilincinin gelişeceğini belirtti.

Emniyet Müdürü Sami Uslu da projenin Türkiye’de bir ilk olduğunu ve halk için halkla beraber olduklarını belirterek, bu tarz etkinliklerin devam edeceğini ifade etti. Kastamonu Üniversitesi Rektörü Seyit Aydın ise İnebolu Meslek Yüksek Okulu’nun ürettiği ilk balıkların Türkiye’de ilk olan bir projeye fayda sağlıyor olmasından büyük mutluluk duyduklarını belirtti. Rektör Aydın, “Engelleri ortadan kaldırmaya çalışan ve bunu büyük ölçüde gerçekleştiren gençlere teşekkür ediyorum.” dedi. Konuşmaların ardından öğretmenleri kontrolünde çocuklara balıkları dağıtıldı. Balık dağıtımının ardından da sınıflar gezilerek kokteyl gerçekleştirildi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER