ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Kasım 2012 Pazartesi 18:17

"Su akar Türk yapar"


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, üç muhalefet partisinin birbirine tamamen zıt gerekçelerle TBMM'nin çalışmasını yavaşlatma mücadelesi verdiğini belirterek, ''On yıldır ne dedilerse tamamı boş çıktı, yersiz çıktı, yalan çıktı. Topluma korku saldılar, toplumun hassasiyetlerini istismar ederek siyaset ürettiler ve her seferinde de kaybettiler'' dedi.
    
Erdoğan, Rize'nin Kalkandere ilçesinde yapımı tamamlanan eserlerin toplu açılış törenindeki konuşmasında, TBMM'de Büyükşehir Belediye Yasası'nın değiştirilmesine ilişkin Genel Kurul çalışmalarının yapıldığını hatırlattı.
    
Muhalefetin önlerini kesmek için ellerinden geleni yaptığını belirten Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:
    
''Dedik ki 'boşuna uğraşmayın, gece demeden, gündüz demeden çalışacağız ve büyükşehir belediyeler yasasını çıkaracağız.' Hatta kavga gürültüye bile vardılar. Ne oldu- Sonunda Büyükşehir Belediyeler Kanunu Meclis'ten geçti, iş bitti. Olay budur, inanmak... Eğer inanırsanız, atalarımız ne diyor; 'inanç, süt çıkarttırır.' Bütün mesele inanmak, milletin kürsüsünü işgalinden, sözlü ve fiili saldırıya kadar her yola başvurdular ama sonunda bu iş bitti. Çok ilginç, birbirine tamamen zıt gerekçelerle her üç muhalefet partisi de Meclis'in çalışmasını yavaşlatma mücadelesi veriyorlar. Dikkat edin, Türkiye ile ilgili her reform sürecinde bu üç parti bir araya geldiler, süreci kilitlemek için ellerinden geleni yaptılar. On yıldır hemen her düzenlemeye 'Türkiye bölünüyor, parçalanıyor, Türkiye kaybederek şöyle oluyor, böyle oluyor' diyerek karşı çıktılar. On yıldır attığımız her adımın önüne bahaneler çıkardılar, engeller çıkardılar.
    
On yıldır ne dedilerse tamamı boş çıktı, yersiz çıktı, yalan çıktı. Topluma korku saldılar, toplumun hassasiyetlerini istismar ederek siyaset ürettiler ve her seferinde de kaybettiler. Şu anda yerel yönetimleri güçlendirecek, belediye hizmetlerini kaliteye kavuşturacak bu yeni yasaya da yine milletin hissiyatını istismar ederek karşı çıkıyorlar. Bunlar ortaya bir eser koymazlar, eser koyandan da hiçbir ama hiçbir haz duymazlar. Biz bunlara aldırmayacağız, biz bunların tahriklerine, bunların şiddet boyutuna varan saldırılarına asla boyun eğmeyeceğiz.''
    
''Bu çirkefliğe, çirkinliğe asla pirim vermeyeceğiz''
    
Türkiye'nin kendilerinden hizmet beklediğini ve Türkiye'yi hizmetle, eserlerle buluşturmaya devam edeceklerini dile getiren Başbakan Erdoğan, ''Bu muhalefet partileri on yıllar boyunca Türkiye'yi bu şekilde idare etmeye çalıştılar. Bugün TBMM'de sergiledikleri bu kavgacı, bu çatışmacı tavrı işte aynen hükümet oldukları dönemde de uyguladılar. Millet için, ülke için hizmet üretmek yerine, gerilim ürettiler, çatışma ürettiler, çözümden çok sorun ürettiler. Biz bu çirkefliğe, bu çirkinliğe asla pirim vermeyeceğiz'' diye konuştu.
    
Yapacakları çok işleri bulunduğunu, bunun için de aceleleri olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, ''Tüm engellemelere rağmen bu yasayı bu kararlılıkla çıkardık, hamdolsun Allah'a'' dedi.
    
Rize'deki eğitim yatırımlarına ilişkin bilgi veren Erdoğan, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'nde 11 fakülte, 7 yüksekokul, 7 meslek yüksekokul, 3 enstitü, 7 araştırma ve uygulama merkezi, rektörlüğe bağlı 6 akademik bölüm olmak üzere toplam 41 bölümün açıldığını söyledi. Erdoğan, üniversitenin kısa sürede 600 akademisyeni ve 14 bin öğrencisiyle ayağa kalktığını ifade etti.
    
Eğitimde, sağlıkta, adalette ve emniyette önemli adımlar attıklarını vurgulayan Erdoğan, bu alanlarda Rize'de yapılan yatırımlara ilişkin bilgi verdi. Sağlık yatırımlarına da değinen Erdoğan, ''Artık kapılarda sırada bekleyen insanımız kalmadı. Lüks odalarında tuvalet, banyolarıyla her şeyiyle hamdolsun çok farklı bir dönemi yaşıyoruz. Çünkü benim halkıma, vatandaşıma, hemşehrilerime layık olan buydu ve bunu başardık'' dedi.
    
''Şimdi, 'Su akar Türk yapar' deniliyor''
    
Geçmişte sahilden Kalkandere'ye gidildiğinde şimdiki gibi yolların olmadığına dikkati çeken Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:
    
''Niye yoktu- Çünkü gelen iktidarların 'benim vatandaşım, benim halkım' diye bir derdi yoktu. 'Benim ülkem' diye bir derdi yoktu. 'Benim ülkemin şurası güzel, burası çirkin' diye bir derdi yoktu. Ama biz ne dedik, 'Türkiye'nin batısında ne varsa doğusunda o olacak. Kuzeyinde ne varsa güneyinde o olacak. 780 bin kilometrekarelik bu vatan topraklarını en modern hale getireceğiz' dedik. Daha yapılacak çok işimiz var. İnşallah buralar, bu topraklar çok daha güzel olacak.''
    
Açılışı yapılan yatırımlardan dolayı hayırseverlere de teşekkür eden Erdoğan, şöyle konuştu:
    
''Birçok HES projeleri Rize'mizde yapılıyor. Buralarda istihdam sağlanıyor, buralarda enerji sağlanıyor. Bütün bunlarla beraber artık 'Su akar Türk bakar' denilmiyor. Şimdi, 'Su akar Türk yapar' deniliyor, buna geldik. Attığımız adımlarla beraber, vakıflar aracılığıyla yaptığımız yatırımlar var, sosyal yardımlar var. Bütün bunlar hızla devam ediyor. Türkiye'yi bugünlere sizlerin desteğiyle getirdik. Bundan sonra da el ele vereceğiz, omuz omuza vereceğiz yine bu başarıları aynen artırarak devam ettireceğiz. Ben inanıyorum ki sizler bu yarışın içinde yorulmadan, usanmadan yerinizi alacaksınız.''
    
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfı'nın kurulduğunu belirten Erdoğan, vakfın Rize'nin plakasına atıfla 53 kurucusunun olduğunu söyledi. Vakfın üniversiteyi çok daha ileri taşımak, kaliteli akademisyenleri üniversiteye çekmek için birçok adımı atacağını belirten Başbakan Erdoğan, ''Bilgide, ilimde rekabeti de inşallah özellikle güçlü bir üniversiteyle sağlayacağız. Rize'nin, Recep Tayyip Üniversitesi'nin adı çok daha başarılı bir gelecekle Türkiye'ye yansıyacak, dünyaya yansıyacak'' diye konuştu.
    
''Türkiye'yi bugünlere sizlerin desteğiyle sizlerle getirdik inşallah 2023 hedeflerimize de yine hep birlikte ulaşacağız. Hemşehrilerimin desteği bizlere ayrı bir güç, ayrı bir şevk veriyor'' diyen Erdoğan, desteklerinden ve hayır dualarından dolayı da vatandaşlara teşekkür etti.
    
Törene Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ile Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer de katıldı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER