ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Nisan 2013 Salı 19:23

STK’lardan öğrencilere çağrı


Diyarbakır Dicle Üniversitesi’nde iki gündür karşıt görüşlü öğrenciler arasında yaşanan kavgayla ilgili sivil toplum kuruluşları sükunet çağrısında bulundu. Diyarbakır’ın önde gelen sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğrencilere huzur, barış ve kardeşlik istemeyenlere fırsat vermemesi çağrısında bulundu. STK temsilcilerinin görüşleri şöyle:

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi:
Herkesi sükûnete ediyoruz. Birbirlerine saygılı olmalarını ve tahriklere kapılmalarını istiyoruz. Öğrencileri arkadaşlarının fikirlerine tahammül etmeye davet ediyoruz. Taşkınlık yapmamaya, şiddet içeren eylemlerden uzak durmaya davet ediyoruz. Dicle Üniversitesi’nde yaşanan bu olaylardan büyük üzüntü duyuyoruz. Güzel şeylerin yaşandığı, herkesin umutlu olduğu bu dönemde böyle olayların yaşanması rahatsız edicidir. Bunların tümü gereksiz ve topluma yararı olmayan davranışlardır. Herkesin sorumlu ve soğukkanlı davranması gerekiyor.

DİGİAD Başkanı Alaaddin Korkutata:
Kavgadan en fazla uzak durmamız gereken bir dönemdeyiz. Böyle bir süreçte husumetli kişilerin bile her şeye dikkat ettiğini görüyoruz. Ülkemizde şuan yakalanan olumlu havayı bozmak isteyen bazı gruplar öğrenciler üzerinden kendi emellerine ulaşmaya çalışabilir. Ancak öğrencilerin okuyan insanlar olarak buna alet olmaması gerekiyor. Öğrencilerin hissi değil akıllı davranarak kavgaya ve gürültüye son vermesi gerekiyor.

Ticaret Borsası Başkanı Fahrettin Akyıl:
Artık yeter nedir bu kavgadan çektiğimiz. Büyük kavgayı bitirmek için ülke olarak seferber olmuşken bu sefer çocukların kavgası başlıyor. Hiç mi rahat yüzü, huzur görmeyeceğiz bu Diyarbakır’da, kendi memleketimizde. Kendimize, arkadaşımıza saygımız yoksa bari Diyarbakır’da yatan peygamber ve sahabeye olsun. Kavgayla bugüne kadar kim ne elde etmiştir, kim kazançlı çıkmıştır. Öğrenci arkadaşlarım aklını başına alsın ve kardeşçe okullarına gidip gelsin. Bu ülke bu bölge kavga, şiddete doydu. Artık yeter.

Dicle Üniversitesi Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Murat Özaydın:
Kutlu Doğum Haftası’nı idrak ettiğimiz bugünlerde birlikteliğe, kardeşliğe ve sevgiye ihtiyacımız var. Bugünlerde güzellikleri hayatımıza yerleştirelim. Kırgınlık ve kavga olmasın. Dicle Üniversitesi çatısı altında bir aileyiz. Hepimiz kardeşiz. Aynı dine mensup insanlarız. Aramızda ayrı gayrı olmamalı birbirimize saygı gösterelim. Öğrenci ve akademisyen olarak üzerimize düşeni yapmalıyız. Kavgaya değil huzura ihtiyacımız var. Kavganın değil barışın arkasında olmaya devam edeceğiz.

MÜSİAD Şahabettin Aykut:
Barış sürecinde böyle bir kavganın olması Diyarbakır halkını ve bizi üzüyor. Dicle Üniversitesi’nde bugüne kadar böyle bir kavga yoktu. Neden ve birden oldu anlamakta güçlük çekiyoruz. Biz artık kavga istemiyoruz. Yıllarca kavga ve sıkıntı çektik yeter. Öğrencinin işi okumaktır varsa bir sorunları otururlar konuşurlar çözülür. Kavga dönemi bitti, bunun artık kimseye faydası olmaz. Kavganın nedeni Sağ-Sol davası ise şimdiye kadar neden yoktu, çatışma hiç yoktu. Artık bitirilmeli. Akil birilerini araya girip öğrencilerle konuşmalı ve buna son verilmelidir.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER