ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ocak 2013 Salı 17:24

STK'lardan 'İmralı süreci'ne tam destek

STKlardan İmralı sürecine tam destek


Adıyaman'da Demokrasi Parkı'nda bir araya gelen 115 sivil toplum örgütü, terörün bitirilmesi için hükümetin yürüttüğü 'İmralı süreci'ne tam destek verdiklerini açıkladı. Açıklamada, sürecin kesintiye uğramaması için herkesın kullanacağı dil ve siyasi duruşa azami özen göstermesi istendi.

        İlde faaliyet gösteren 115 sivil toplum kuruluşu adına ortak açıklamayı Adıyaman Tabip Odası Başkanı Süleyman Kılınç yaptı. STK'lar olarak barış sürecine tam destek verdiklerini söyleyen Kılıç, insan yaşamının olduğu yerde, barış ve kardeşlik için ortak kaygılar güden ve bu amaç uğruna birlikte hareket etme ihtiyacı hisseden sivil toplum örgütleri olduklarını ifade etti.

        Şuana kadar denenen çatışma ve şiddet yolunun bir fayda sağlamadığının ortada olduğunu belirten Kılıç, şunları kaydetti: "Bu defa da barış yolunu denemek ve barışa bir şans vermek gerektiğine inanıyoruz. Savaşın kazananı, barışın kaybedeni olmaz. Süreçten beklenen başarının elde edilebilmesi için, taraflarca güven arttırıcı önlemlerin alınmasının zaruretine inanıyoruz. Bu bağlamda taraflarca sıcak çatışmadan kaçınacak bazı tedbirlerin alınması, hem taraflardaki güven duygusunu arttıracak, hem de bu yolla süreci provoke etmek isteyenlere fırsat verilmemiş olacaktır."

        Kanaat önderlerinin, Paris'te öldürülen 3 kadın hakkındaki sağduyulu açıklamalarının önemli ve sürece güç veren bir yaklaşım olduğuna inandıklarını kaydeden Kılınç, "Barışa giden yolda en büyük engelin güvensizlik olduğunun farkındayız.
Toplumsal mutabakatın yeniden sağlanması için, özgür düşünce ve düşünceyi ifade etme önündeki her türlü engelin kaldırılmasını talep ediyoruz. Toplumsal mutabakat ve barışın sürekliliği için, silahların susmasını ve çatışmasız bir ortam yaratılması gerektiğine inanıyoruz. Daha önce denenen ancak hayal kırıklığıyla sonuçlanan süreçlerle aynı akıbeti paylaşmamak ve bu defa başarmak için, herkesi kullandığı dile ve siyasi duruşa azami özen göstererek sürece destek olmaya davet ediyoruz. Her ne pahasına olursa olsun, diyalog ve müzakere sürecinin kesintiye uğramamasını, bu aşamadan sonra dökülecek kanın sorumluluğunun süreci kesintiye uğratanlarda olacağını düşünüyoruz." ifadelerine yer verdi.

        Grup, basın açıklamasının ardından olaysız bir şekilde dağıldı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER