ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Haziran 2013 Cumartesi 11:03

STK’lar mülteciler için açıklama yaptı

STKlar mülteciler için açıklama yaptı


Mardin’in Midyat ilçesinde Suriyeli mülteciler için kurulacak çadır kent çalışmaları sona doğru yaklaşıldı. İlçedeki Sivil Toplum Kuruluşlar (STK) gelecek mültecilere hoşgörü yaklaşma çağrısında bulundu.

    Barış ve Kardeşlik Parkı’nda bir araya gelen STK üyeleri, Suriye’den gelecek yaklaşı 10 bin sığınmacı için Ensar ve Muhacir kardeşliğini hatırlatarak açıklama yaptı. Resulullah (sav) ve ashabı hicret ettikleri zaman Medineli Müslümanlar onları nasıl karşılamışsa Midyatlılarında Suriyelileri böyle karşılaması gerektiğini işaret etti.

    STK’lar adına açıklamada bulunan Din Bir-Sen Midyat Temsilcisi Tevfik Acar, “Nasıl ki Medineli Müslümanlar Mekke’den gelen muhacir kardeşini en iyi şekilde karşılamışlarsa ve her konuda onlara destek olmuşlarsa bizde bu şekilde Suriye’den gelecek olan kardeşlerimizi muhacir bilip ki öyledirler zaten hicret ediyorlar kendi yurtlarından memleketlerinden biz de Allah rızası için yardım etmeliyiz. Gayrimüslimler Süryaniler de geldiği zaman onlar da bizim. Burada nihayetinde Süryani vatandaşlarımız var. Süryaniler olarak komşularımız onlarda insan. Böyle düşünmek lazım. Müslüman'a bu yakışır. En iyi şekilde onlara yardımcı olmalıyız. Kamptadırlar zaten devlet en iyi şekilde onlarla ilgilenecek onlara bakacak. Her türlü ihtiyaçlarını karşılayacak.” şeklinde konuştu.

    Kaygıya ve karamsarlığın olmaması gerektiğini işaret eden Acar, “Güzel şeyler olacak biz ensar gönlüyle bakarsak onlarda muhacir kardeşlerimizdir. Allah rızası için hiçbir farkımız yoktur. İnşallah durum da düzelir Suriye’de artık onlarda kendi memleketlerine yurtlarına dönerler. 50 yıl önce Türkiye’de kıtlık olunca bizim büyüklerimiz anlatıyordu. Dedelerimiz gidip oradan gaz yağı bile getiriyorlardı. Tuz getiriyorlardı. O gün onlar bize bakıyordu biz bu gün biz onlara bakacağız. Hiç çekinmeyelim. Kardeşçe onlarla ilgilenmeliyiz.” diye konuştu.

    Yapılan açıklamada Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Yusuf Demirdağ, Ziraat Odası Başkanı Beşir Evsen, Din Bir-Sen Midyat Temsilcisi Tevfik Acar, Eğitim-Bir-Sen Midyat Temsicisi Abdulkadir Altay, İmam Hatip Lisesi Mezunları Derneği Başkanı Hıdır Atasal, Aktif Öğretmenler Derneği Başkanı Hasan Çelik, Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı Yusuf Yenigün, Midyat ve Köyleri Dayanışma Derneği yönetim kurulu üyesi Bülent Şimşek hazır bulundu.

    STK’lar yaptıkları açıklamanın ardından ayrıldı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER