ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Şubat 2013 Perşembe 17:12

STK'lar: Çözüm sürecini destekliyoruz

STKlar: Çözüm sürecini destekliyoruz


Türkiye genelinde çeşitli sivil toplum örgütleri ve kanaat önderleri tarafından Mardin’de oluşturulan Ortadoğu Çözüm Platformu’nun düzenlediği basın açıklamasında, barış sürecinin tesis edilmesi için herkesin çözüm sürecine destek vermesi istendi.

Öğretmenevi'nde bir araya gelen sivil toplum örgütleri ve kanaat önderleri adına basın açıklamasını okuyan Ortadoğu Çözüm Platformu Başkanı Ahmet Akgül "Artık barışa hasret kalan insanlarımızın dua ve destekleriyle sürdürülen müzakereleri desteklemenin zamanıdır." dedi. Barışı arzulayan kardeşlik ve huzurun yeniden tesisi konusunda başta Anadolu olmak üzere Ortadoğu'da faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları, kanaat önderleri ve akil adamlardan oluşan bir platform oluşturduklarını belirten Akgül, açıklamasında şunlara yer verdi: "Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki iller başta olmak üzere çok sayıda ilden üyelik talepleri aldık. Suriye'den, Irak'tan ve bölge ülkelerinden de katılımlar gerçekleştirilecek. 30 yıldır sürdürülen çatışma ortamından ebedi barışa doğru giden bir sürecin sevincini yaşadık. Barışa hasret kalan herkesin dua ve destekleriyle sürdürülen müzakerelerin devam etmesini istiyoruz. Bizler Ortadoğu Çözüm Platformu olarak bu inançla ülkemizde 30 yıldır sürdürülen çatışma ortamından ebedi barışa doğru giden bir sürecin sevincini herkesle paylaşmak istiyoruz. Artık barışa hasret kalan insanlarımızın dua ve destekleriyle sürdürülen müzakereleri desteklemenin zamanıdır. Artık kınayıcının kınamasından korkmadan 'ille de kardeşçe yaşam' demeyi arzu ediyoruz. Artık Anadolu'da yaşayan bütün halklar arasında kardeşlik yeniden tesis edilsin istiyoruz. Artık Türklerle Kürtler beraberliklerini bin yıl daha sürdürsünler diyoruz. Platform olarak bu sürecin destekçisi olduğumuzu saygıdeğer halkımıza duyuruyoruz. Bizler çok acılar yaşadık, çok bedeller ödedik, çok gözyaşları döktük ve maalesef akan kardeş kanını durduramadık. Şimdi geçmişi telafi etmek istiyoruz. Şimdi herkesi elini taşın altına koymaya davet ediyoruz."

Platform Başkan Yardımcısı Mehmet Timurağaoğlu ise görev verilirse terör örgütünce kaçırıldığı iddia edilen kaymakam adayı, polis ve askerleri teslim almaya hazır olduklarını ifade ederek, "Bu taşın altına herkesin elini sokması gerekiyor. Herkesin sorumluluk alması gerekiyor. İnsan odaklı bütün çalışmalarda biz var olduğumuzu ve her zaman için de bunun için çalışacağımızı söylüyoruz. Biz barış ve kardeşliğin tesisi için kanın durması için bütün çözümlerde var olduğumuzu söylüyoruz." diye konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER