ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Haziran 2013 Cumartesi 23:01

STK'dan hükümete destek gelmeye devam ediyor


Taksim Gezi Parkı odaklı gelişmelerin ardından, Avrupa'daki sivil toplum kuruluşlarından (STK) hükümete destek gelmeye devam ediyor.

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği'nin (UETD) Hollanda şubesi, Batı medyası ve siyasetçilerinin Gezi Parkı olayı ve sonrasında yaşanan gelişmeler konusunda takındığı tavrın rahatsızlık verici olduğunu bildirdi.

UETD Hollanda Şubesi, Taksim Gezi Parkı odaklı gelişmelerle ilgili başkent Amsterdam'da, Dam Meydanı'nda bir basın açıklaması yaptı. UETD adına açıklamada bulunan Yönetim Kurulu Üyesi Abdurrahman Ünal, "Birçok Batı ülkesinde yasadışı eylemlerin nasıl bastırıldığı herkesin malumu iken Türkiye'nin olup bitenleri izlemekle yetinmesini istemek samimi bir tavır değildir" dedi. Ünal, Batı medyası ve siyasilerinden sorumlu bir tavır almalarını beklediklerini dile getirdi.
Ünal, Türk halkının demokrasiyi benimsediğini ve kendi iradesine sahip çıkacağına vurgu yaparak, "İktidarlardan memnuniyetsik meşru yollarla ifade edilir, gerekirse sandıkta cezalandırılır. Bu 50 yıldır hep böyle olmuştur. Ne askeri ne de sivil darbelerin seçmenin iradesine ipotek koyması mümkün olmamıştır ve olmayacaktır" ifadelerini kullandı.
Gezi Parkı'yla bağlantılı gelişen olaylardan kaygı duyulduğuna işaret eden Ünal, demokrasiyle yönetilen Türkiye'de herkesin toplantı ve gösteri yapma hakkı bulunduğu ancak bu hakkın kullanılmasında kanunlara uymanın esas olduğu kaydetti.

Ünal, toplumsal barış ve huzuru bozan hukuka aykırı gösterilerin hak suistimali anlamına geleceğini ifade ederek, şunları söyledi:

"Demokrasiye ve istikrara kasteden, toplumsal huzuru bozan ve taleplerini şiddete başvurarak dile getiren marjinal hareketlere hiçbir hukuk devletinde müsamaha gösterilmez. Kamu düzeninin sağlanması devletin en temel görevlerinden birisidir. Hangi gerekçeyle olursa olsun devlet bu görevini ihmal edemez. Devletin bir başka görevi de barışçıl gösterileri ciddiye alıp eylemcileri muhatap almaktır. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinden beklentimiz de samimi talepleri ciddiye alıp muhataplarıyla diyalog kurmasıdır. Bu da bizzat Başbakan'ımızın kendisi tarafından yapılmaktadır. Gerek Taksim Platformu, gerekse konuya hassas bazı akademisyen, sanatçı ve kanaat önderleriyle saatlerce toplantılar yapılıp bir çözüm bulma arayışına gidilmiştir. Bu da bizleri sevindiren bir gelişmedir."

"Avrupalı Türkler olarak hem hükümete hem de göstericilere sorunları diyalogla çözme çağrısı yapıyoruz" denilen açıklamada, aksi taktirde hem demokrasinin hem de halkın büyük zarar göreceği uyarısında bulunuldu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER