ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2013 Salı 14:50

Stefan Füle'den Hırvatistan'a AB müjdesi


Avrupa Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu üyesi Stefan Füle, bugünün Hırvatistan için özel bir gün olduğunu ifade ederek, "Hırvatistan'a güzel haberler getirdim. Hırvatistan'ın AB'ye üye olmasına ilişkin son raporu sunmak için geldim" dedi. Füle, raporun bugün, Avrupa Komisyonu tarafından da onaylanacağını bildirdi.
     Bazı temaslar için Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'e gelen Füle, cumhurbaşkanı İvo Yosipoviç ve başbakan Zoran Milanoviç'le görüştü.
     Zagreb'in Pantovçak semtinde bulunan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Yosipoviç'le bir araya gelen Stefan Füle, görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Hırvatistan'ın Avrupa Birliği'ne üyelik sürecinin izlenmesine ilişkin son raporunun olumlu olduğunu söyledi.
     Hırvatistan'a günübirlik ziyarette bulunan Füle, "Bugün Hırvatistan için özel bir gün, size güzel haberler getirdim. Bugün Hırvatistan'ın Avrupa Birliği'ne üye olmasına ilişkin son raporu sunmak için geldim. Rapor bugün, Avrupa Komisyonu tarafından da onaylanacak" dedi.
     Hırvatistan Cumhurbaşkanı İvo Yosipoviç de Füle ile yaptığı görüşmede, Hırvatistan'ın AB üyeliğinin ele alındığını belirtti. Yosipoviç, "Hırvatistan'ın AB'ye üyelik konusundaki tüm ön koşullar ve gereklilikleri yerine getirdiğini duymaktan memnuniyet duyduk" diye konuştu.
    
     -"Hırvatistan AB'ye hazır"-
    
     Stefan Füle, Yosipoviç'le yaptığı görüşmenin ardından, Hırvatistan Başbakanı Zoran Milanoviç ve bakanlarla bir araya geldi.
     Füle, Hırvatistan'ın AB üyeliği sürecine ilişkin gözetim raporunu, bugün düzenlenen bakanlar kurulu toplantısında, başbakan Milanoviç ve kabinedeki bakanlara sundu.
     Hırvatistan Başbakanlığı'nda yapılan görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Füle, "Hırvatistan'ın AB'ye tam anlamıyla üye olma sürecine ilişkin son rapor pozitif. Hırvatistan 1 Temmuz'da üye olduktan sonra 650 milyon avro destek alacak. Bunu kullanın" diye konuştu.
     Hırvatistan örneğinin AB'nin genişleme politikasının olumlu bir göstergesi olduğuna işaret eden Füle, Hırvatistan'ın aynı zamanda bölgedeki diğer ülkelere bu anlamda örnek olabilecek bir ülke olduğunu dile getirdi.
     Füle, "Hırvatistan'ın sicili temiz. Müzakerelerin başlamasından bu yana bu ülkede çok değişiklikler yapıldı. Hırvatistan, birliğe daha önce katılan ülkelerden AB'ye katılım için daha hazırlıklı" ifadesini kullandı.
     Hırvatistan Başbakanı Zoran Milonoviç de AB'nin Hırvatistan'a büyük fırsat tanıdığını ifade ederek, ülkesinin AB üyeliği sürecinde destek verenlere teşekkür etti.
     Sırp nüfusun yaşadığı Vukovar ve bazı diğer kentlerde Kiril alfabesinin kullanımına ilişkin Hırvatistan meclisinin onayladığı yasaya da değinen Milanoviç, "Bu yasa ile hukukun üstünlüğünün hakim olduğu bir devlet olduğumuzu gösterdik" dedi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER