ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Mayıs 2013 Pazartesi 14:34

Srebrenitsa'ya "Mavi Kelebek" desteği


Ankara'da yaşayan gençlerin kurduğu Mavi Kelebek Derneği'nce, Srebrenitsa'nın yaralarını sarmak için başlatılan kampanya kapsamında, Boşnak bir ailenin evi onarılarak sahiplerine teslim edildi.
     Sırplar tarafından Temmuz 1995 yılında soykırımın işlendiği Srebrenitsa kentinde, savaşta yıkılan evlerin onarımı ve Srebrenitsa'ya geri dönmek isteyenlere yardım için Mavi Kelebek Derneği'nin geçen yıl Keçiören Belediyesi'nin desteğiyle başlattığı kampanya sonuçlarını vermeye başladı.
     Srebrenitsa kentinin yakınlarındaki Luke köyünde yaşayan Beçiroviç ailesinin, savaş sırasında ciddi zarar gören ve bugüne kadar ailenin maddi imkansızlığı nedeniyle onarılamayan evi, kampanya kapsamında Mavi Kelebek Derneği ile Keçiören Belediyesinin yardımlarıyla yepyeni haline kavuştu.
     Mavi Kelebek Derneği Başkanı Muhammet Ali Ak, derneğin gönüllüleri ve evi onarılan Beçiroviç ailesinin de katıldığı törende yaptığı konuşmada, savaşta yıkılan evlerin onarımı kampanyasını geçen yıl başlattıklarını hatırlatarak, bu şekilde Srebrenitsalı vatandaşlara küçük de olsa katkıda bulunmak istediklerini söyledi.
     Srebrenitsa'da 1995 yılında soykırımın yaşandığını ve bu soykırımda 8 bin Müslüman'ın katledildiğini ifade eden Ak, "Bu katilam sonucunda, buradaki Müslüman nüfusunda ciddi bir azalma meydana geldi. Eğer burada Sırplar çoğunluk olduğu takdirde soykırım amacına ulaşmış olacak. Biz de bu amaçla başlattığımız kampanya kapsamında ilk evin açılışını yapmak için bugün burada bulunuyoruz" diye konuştu.
     Ev onarımının yaklaşık 18 bin avroya mal olduğunu ifade eden Ak, yakın zamanda ikinci evin tadilatına da başlayacaklarını belirterek, Türkiye'de faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarını Srebrenitsa için çalışma yapmalarının çok anlamlı olacağını kaydetti.
    
     -Yeni ev, oğlunun doğum günü hediyesi oldu-
    
     Oğlu Muhammed'in bugün doğum günü olduğunu, evlerinin yeni haline kavuşmasının sembolik bir önem taşıdığını ifade eden ev sahibi Ruveyd Beçiroviç, "Oğlum bugün 9 yaşında. Oğlumun doğum gününde evimizin yeni haline kavuşması gerçekten sevinç verici ve hayatımızın bir dönüm noktası olduğunu söyleyebilirim" dedi.
     Evlerine geri dönmelerinin aslında sadece bir geri dönüş anlamına gelmediğini de altını çizen Beçiroviç, "Evimize geri dönmek, aslında o güzel geçmişe geri dönmek demek, savaşta ailemizden kaybettiklerimizi, hayatını burada geçiren annemi ve aile olarak hepimizin burada yaşadığı hayatı hatırlamak anlamına geliyor. Buradan bir kere daha Mavi Kelebek Derneği'ne çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.
     Mavi Kelebek Derneği Başkanı Muhammet Ali Ak, ev sahibi Ruvey Beçiroviç ve diğer davetlilerle kurdelayı keserek evi sahiplerine teslim etti.
     Bosna Hersek'in doğusunda yer alan ve Bosna savaşı öncesinde (1992-1995) Srebrenitsa'da çoğunluk olan Boşnaklar, 1995'te Birleşmiş Milletler kontrolünde olmasına rağmen işlenen soykırımda 8000 kişinin katledilmesiyle etnik temizliğe uğradı. Srebrenitsa'daki Boşnakların çoğunun terk etmek zorunda kaldığı kentin demografik yapısı savaş sonrasında tamamen değişti. Doğdukları toprakları Sırpların eline teslim etmek istemeyen ve Srebrenitsa'nın kendilerine ait olduğunu belirten Boşnaklar, son zamanlarda Srebrenitsa'ya dönüş için yoğun çaba sarf ediyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER