ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Ocak 2013 Perşembe 15:20

"Srebrenitsa'nın çığlığı" Ankara'da yankılanacak

"Srebrenitsanın çığlığı" Ankarada yankılanacak


 Bosna'daki savaş sırasında Sırplar tarafından Temmuz 1995'te soykırımın işlendiği Srebrenitsa'da hayatını kaybedenlerin anısına bestelenen ve Türkiye'de "Srebrenitsa Cehennemi" olarak bilinen "Srebreniçki İnferno" adlı oratoryo, yarın Ankara'da icra edilecek.
     Bosna-Hersek'in ilk devlet başkanı merhum Aliya İzzetbegoviç'in cezaevi arkadaşlarından olan, aynı zamanda savaş zamanındaki Bosna-Hersek milli marşının da sözlerini kaleme alan Dr. Cemalettin Latiç'in yazdığı, Boşnak sanatçı Celo Yusiç'in bestelediği eser, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ve Zenitsa Gençlik Korosu eşliğinde, MEB Şura Salonu'nda seslendirilecek. Program, saat 20.00'de başlayacak.
     Eserin söz yazarı Cemalletin Latiç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Srebreniçki İnferno"nun Türkiye'deki programına, Türkiye'den üst düzey yetkililer başta olmak üzere çok sayıda davetlinin katılacağını söyledi.
     Programda, Srebrenitsa ve Jepa Anneleri Derneği temsilcilerin de özel misafir olarak hazır bulunacağını belirten Latiç, oratoryonun seslendirilmesine Bosna-Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi'nin Boşnak Üyesi Bakir İzzetbegoviç'in de katılmasının öngörüldüğünü kaydetti.
    
     -"Eser Türkiye sayesinde dünyayı dolaşacak"-
    
     Srebreniçki İnferno'nun yurt dışına taşınması konusunda üç aydır çalıştıklarını ifade eden Latiç, "Soykırım hikayesini en etkili bir şekilde anlatmaya devam ediyoruz. Bunun yollarından biri tabii ki sanattır. Türkiye'nin Bosna-Hersek'e ve Boşnak halkına karşı her zaman özel duyguları vardır. Maestro Yusiç ve ben bu eseri Türkiye'de gösterme fırsat bulduğumuz için çok mutluyuz. Ayrıca Türkiye'nin Srebreniçki İnferno'ya yatırım yapmasından da mutluluk duyuyoruz" dedi.
     Türkiye sayesinde Srebreniçki İnferno'nun dünyayı dolaşabileceğini vurgulayan Latiç, "Türkiye ile işbirliği içerisinde belli planlarımız var. Bunların gerçekleştirileceğini umuyorum. Türkiye'deki bazı orkestra şefleriyle görüşmelerim oldu. Celo Yusiç'in oratoryosunu çok beğendiler. Bazıları bu oratoryonun bir nevi 'Mozart Requiem' olacağını düşünüyor. Onlar sadece Boşnakların uğradığı soykırım hikayesinden öte Celo Yusiç'in müthiş performansından etkilendiler" diye konuştu.
     Eserin söz yazarı Cemalettin Latiç ve bestecisi Celo Yusiç, ortaya koydukları başarılı eser dolayısıyla ödüllendirilecek.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER