ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Aralık 2012 Çarşamba 13:57

Srebrenitsa için ağıt yükselecek


Bosna'daki savaş sırasında Sırplar tarafından Temmuz 1995'te soykırımın işlendiği Srebrenitsa'da hayatını kaybedenlerin anısına bestelenen ve Türkiye'de "Srebrenitsa Cehennemi" olarak bilinen "Srebreniçki İnferno" adlı oratoryo, 4 Ocak'ta Ankara'da Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası eşliğinde icra edilecek.
    
Ünlü "Srebrenitsa Cehennemi" isimli eserin ve aynı zamanda savaş dönemindeki Bosna milli marşının yazarı Cemaludin Latiç ve eserin bestecisi Celo Yusiç, Saraybosna Büyükşehir Belediyesi tarafından ödüllendirildi. Saraybosna Büyükşehir Belediye Başkanı Aliya Behmen, belediye binasında düzenlenen törende, Latiç ve Yusiç'e, ortaya koydukları eser dolayısıyla teşekkür belgesi ve Saraybosna arması hediye etti.
    
Ödül töreninde konuşan Saraybosna Büyükşehir Belediye Başkanı Aliya Behmen, "Srebrenitsa Cehennemi"ne yapımı sırasında maddi olarak da destek verebilme imkanı bulduğu için kendini çok şanslı gördüğünü belirterek, eseri ilk dinlediği zaman çok etkilendiğini söyledi.
    
Kendilerine layık görülen ödül için Behmen'e teşekkürlerini dile getiren eserin bestecisi Celo Yusiç de Srebrenitsa'nın kendisi için, "her taraftan saldırıya uğrayan, ezilmiş bir çocuk" olduğunu ifade etti
    
     -Bosna-Hersek dışında ilk kez Türkiye'de-
    
Srebrenitsa Cehennemi'nin, 4 Ocak 2013 tarihinde Ankara'da Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası eşliğinde, 3 bin 500 seyirci önünde icra edileceğini bildiren Yusiç, bunun Bosna-Hersek dışında gerçekleştirilecek ilk gösteri olacağını belirtti.
    
Eserin söz yazarı Cemalettin Latiç de Saraybosna Büyükşehir Belediye Başkanı Aliya Behmen'in, eserin ortaya çıkmasına en çok katkı sağlayanlardan biri olduğunu söyledi.
    
Eserin Srebrenitsa'daki soykırım kurbanlarının cenaze töreni sırasında seslendirilmesine de değinen Latiç, "Eseri orada dinlemek çok güçtü. Sözleri okuyanlar gözyaşlarını tutamadı ve seyirciyle beraber onlar da ağladı. Celo Yusiç ile beraber böyle bir şey yapmamış olsaydık, eminim şu anda vicdan azabı çekiyor olurduk" diye konuştu.
    
Eserin bestecisi Celo Yusiç'in de böyle bir ödül almasından özellikle memnuniyet ve mutluluk duyduğunu dile getiren Latiç, "Bazen Celo Yusiç'in bu ülke için yaptığı hizmetlerden dolayı yeterli ödüllendirilmediğini düşünüyorum. Dolayısıyla bu ödül onun için de çok değerli" diye konuştu.
    
Srebrenitsa Cehennemi'nin Ankara'da seslendirilmesinin Bosna-Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi'nin Boşnak üyesi Bakir İzzetbegoviç ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ortak organizasyonuyla düzenleneceğini ifade eden Latiç, eseri önümüzdeki günlerde Brüksel'de de seslendirmeyi planladıklarını bildirdi.
    
Eserin Ankara'da seslendirilmesi sırasında ses ve görüntü kaydı yapılacağını belirten Celo Yusiç, "Umuyorum ki Srebrenitsa Cehennemi, böylece tüm dünyayı dolaşacak" dedi.
    
Bosna-Hersek'in ilk devlet başkanı merhum Aliya İzzetbegoviç'in cezaevi arkadaşlarından olan, aynı zamanda savaş zamanındaki Bosna-Hersek milli marşının da sözlerini kaleme alan Dr. Cemalettin Latiç'in yazdığı ve Celo Yusiç'in bestelediği eser, Temmuz 1995'te yaşanan Srebrenitsa soykırımında hayatlarını kaybedenlerin anısına yapıldı. Srebrenitsa'da her yıl 11 Temmuzda soykırımı anma törenlerinde "Srenberinçki Inferno", Milenko Karaviç'in kurucusu olduğu aralarında Sırp, Boşnak ve Hırvatların bulunduğu "Zenitsa Gençlik Korosu" tarafından seslendiriliyor.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER