ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mart 2013 Pazartesi 17:56

Spil'de fidanları öğrenciler dikecek

Spilde fidanları öğrenciler dikecek


 Manisa Spil Milli Parkı'nda çıkan orman yangını sonucunda tamamen kül olan 77 hektarlık alanın ağaçlandırması öğrenciler tarafından yapılacak. Bu kapsamda Vali Halil İbrahim Daşöz tarafından, "251 Bin Dev Tarzan Ormanı" projesi başlatıldı. Proje kapsamında öğrenciler, zarar gören alanlara yeni fidanlar dikecek.

29 Ekim 2012'de Spil Milli Parkında çıkan orman yangınında 77 hektarlık kızıl çam ormanı tamamen kül olmuştu. Manisa Orman İşletmesi'nin yaptığı yenileme çalışmasının ardından ağaçlandırmayı, 251 Bin Dev Öğrenci Projesi İl Yürütme Komitesi üstlenecek. İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Orman İşletme Müdürlüğü, Milli Parklar Bölge Müdürlüğü ve İl Özel İdaresi'nin katkılarıyla yürütülecek proje için protokol imzalandı. Projeyle ilgili ilk olarak Manisa Orman İşletme Müdürlüğü'ne 3 tonluk su tankeri alındığını belirten Vali Daşöz, "Tanker, tTamamen öğrencilerin desteğiyle 6 bin TL'ye alındı. 251 Bin Dev Tarzan Ormanı projesiyle öğrencilerimiz, Spil'e sahip çıkacak.'' diye konuştu. Daşöz, tespit edilecek 20 okulun öğrencilerinin Spil Milli Parkı'nda kül olan alanın tamamına fidan dikeceğini belirterek, "Öğrencilerimiz 150 bin adet yangına dayanıklı ceviz, ahlat, iğde ve fıstık çamı gibi türlerde ağaçlar dikecek.'' dedi. Daşöz ayrıca arazi üzerinde oluşturulacak 251 Bin Dev Tarzan Ormanı'nın içinde, Manisa Tarzanı'nı anlatan bir anıt çalışmasının da yapılacağını söyledi.

Orman İşletme Müdürü Yalçın Akın da, “Bu ay sonuna kadar belirlenecek tarihte, başlatılan proje çerçevesinde öğrencilerimiz ilk fidanlarını dikecek.'' dedi. Açıklamaların ardından Vali Daşöz ile birlikte öğrenciler ve ilgili kurumlar, proje için protokol imzaladı. İmza töreninden sonra Daşöz ile birlikte öğrenciler, Orman İşletme Müdürlüğü'ne hediye edilen su tankerini inceledi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER