ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Temmuz 2013 Çarşamba 12:52

SP İzmir Teşkilatı’ndan Bangladeş protestosu

SP İzmir Teşkilatından Bangladeş protestosu


Bangladeş’te hükümetin halka uyguladığı baskı, zulüm ve işkencelerle Müslüman liderlere verilen idam ve hapis cezalarına SP'lilerden tepki geldi. İzmir'in Konak ilçesi Alsancak semtindeki Bangladeş Fahri Başkonsolosluğu önüne giden bir grup partili, Bangladeş hükümetini protesto etti. Basın açıklaması yapan SP İzmir İl Başkanı Bayram Sakartepe, bir insanlık dramı yaşandığını ve Müslümanlara karşı adeta soykırım uygulandığını vurguladı. Ülkede baskı, zulüm ve işkence ortamının hâkim olduğunu belirten Sakartepe, "Bangladeş'ten elde edilen fotoğraflar, dehşeti gözler önüne seriyor. Fotoğraflarda parçalanmış bedenler, sokaklarda başlarından vurularak şehit edilmiş gençler bulunuyor." dedi.

Bangladeş'te gayrihukuki olarak müebbet hapis ve idam cezaları verildiğine dikkat çeken İl Başkanı Sakartepe, bu cezaların Müslümanları sindirme operasyonunun bir parçası olarak kullanıldığını söyledi: "Yaşanan hukuksuzlukları araştırmak ve insan hakları ihlâllerinin dünyaya duyurulması amacıyla SP'den, sivil toplum kuruluşlarından ve Uluslararası Hukukçular Birliği'nden temsilcilerle aralık ayında Bangladeş'e gittik. Bendeniz de o heyetin içindeydim. Prof. Gulam Azam ile mahkeme salonunda bizzat görüştüm. Politik nedenlerle kurulmuş mahkemelerde, düzmece iddialarla yargılama yapılıyor. Üyelerinin tamamı hükümet tarafından atanan ve jüri bulunmayan mahkeme, uluslararası vasfı olmadığı gibi bağımsız ve tarafsız da değildir. Alınan kararlar, hukuk cinayetidir."

Cemaat-i İslâmi Lideri, 91 yaşındaki Prof. Azam'a verilen 90 yıl hapis cezasının da meşru olmadığını ve insanlık vicdanını derinden yaraladığını vurgulayan Sakartepe, en kısa zamanda uluslararası platformda Bangladeş hükümetine yönelik bir baskı oluşturulması gerektiğini ifade ederek şunları şöyledi: "Bangladeş hükümetine sesleniyoruz, gerçek adaleti tesis edin. Biz kardeş Bangladeş halkının iç karışıklıklara, problemlere kurban edilmesini istemiyoruz. Bangladeş'ten gelen bu haberler, tüm vicdanları derinden yaralarken Hasina ve ekibini o vicdanlarda ebedi olarak mahkûm edecektir. Bangladeş hükümetinin halkına karşı güttüğü vahşi siyasetine son vermesi, başta Azam olmak üzere siyasilere verilen idam ve hapis cezalarının durdurulması ve halkıyla barışması çağrısında bulunuyoruz."

İl Başkanı Sakartepe ve partililer, basın açıklamasının ardından Bangladeş Başkonsolosluğu önüne, "Kınıyoruz" yazılı siyah çelenk koydu. 
KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER