ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Kasım 2013 Cuma 11:40

Soyguncular yakalandı, çalınan altınlar yine yok!

Soyguncular yakalandı, çalınan altınlar yine yok!


Adana'da bir kuyumcu 9 ayda ikinci kez soyguna uğradı. Biri taşlı, diğeri pompalı tüfekli saldırıda soyguncular 1 kilo 250 gram altın ile 6 bin lira parayı alıp kaçtı. Polis olaylarla ilgili 6 kişiyi gözaltına aldı. Kuyumcu Mahfuz Yel, "Soyguncular yakalandı ama altınlar hala ortada yok." deyip dert yandı.
Kuyumcu Mahfuz Yel'e ait merkez Seyhan ilçesi Şakirpaşa Caddesi üzerindeki Berfin Kuyumculuk ilk olarak 22 Ocak 2013 günü taşlı iki saldırganın saldırısına uğradı. Taşla vitrini kırılan kuyumcudan yaklaşık 500 gram 52 bileziği alan soyguncular kaçmayı başardı. Polis olayın ardından iki kişiyi gözaltına aldı, biri savcılıktan diğeri ise iki ay sonra mahkemeden tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
İkinci soygun ise 28 Ekim Pazartesi günü yaşandı. Kuyumcuya plakasız bir motosiklet ile gelen kar maskeli 2 kişi, ellerinde taşıdıkları kovadan pompalı tüfek çıkartıp, içeri girdi. İşyerindeki iki müşteri ile kuyumcu Mahfuz Yel'i etkisiz hale getiren soyguncular, vitrindeki 750 gram altın ile kasadaki 6 bin lirayı aldı. Soyguncular, çevrede toplananları korkutmak için de tüfekle havaya ateş edip kaçtı. İşyerinin kamera kayıtlarını inceleyen polis, şüphelilerin kıyafetlerinden eşkallerini belirleyip yakalamak için çalışma başlattı.
Emniyet Asayiş Şubesi Gasp Bürosu ekipleri, soygunu gerçekleştirdiği iddiasıyla İsmail Ç. (21) ile B.K.'yı (17) gözaltına aldı. Bu kişilerle irtibatlı oldukları belirlenen Ali B. (18) ve H.D. de yakalandı. Suçlamaları kabul etmeyen şüphelilerden İsmail Ç. tutuklandı, diğerleri tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Kuyumcu Mahfuz Yel, şehrin merkezi bir yerinde üstelik gündüz vakti 9 ayda ikinci kez soyguna uğradığını belirterek, çalınan altınların bugüne kadar ele geçirilemediğini söyledi. Devletin soygun olaylarıyla ilgili yasalarda değişiklik yapması gerektiğine dikkat çeken Yel, ilk soygundan sonra gözaltına alınan iki kişinin de serbest kaldığını, mağdur olanın kendisi olduğunu söyledi. Vali Hüseyin Avni Coş'un kuyumcu soyguncularının yüzde 80'inin yakalandığını söylediğini anlatan Yel, "Ancak bugüne kadar çalınan altınlar geri gelmedi. Ne yapacağımızı bilemiyoruz. Vergisini veren, üzerimize düşen sorumlulukları yerine getiren insanlar olarak bizi kim koruyacak." dedi.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER