ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mayıs 2013 Pazar 18:57

Sosyal medyadaki tahriklere dikkat!

Sosyal medyadaki tahriklere dikkat!

TRT Türk'te gazetecilerin sorularını cevaplayan Ahmet Davutoğlu, Reyhanlı saldırılarını değerlendirdi.


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, TRT Türk ekranlarında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplandırdı.

Davutoğlu, Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde yapılan saldırıları değerlendirirken, bazı çevrelerin saldırıları çarpıttığına vurgu yaptı.

İşte Davutoğlu'nun açıklamalarından bazı bölümler;  

"Daha henüz olayın şoku atlatılamamışken, bazı çevreler iki konuya odaklandı. Birincisi suçlular mültecilerdir. Bu olayı sosyal medyadan yaymaya çalıştılar. İkincisi ise muhalif çevreler olayın failleri üzerinde durmak yerine, kabineyi, şahsımı ve sayın Başbakanımızı hedef aldılar. Hükümetin Suriye politikasını eleştirmeye başladılar. Hiçbir gerekçe Türkiye'ye sığınan çoluk-çocuk, masum insanları hedef göstermeyi mazur gösteremez. Reyhanlı halkı ki masumlara en fazla sahip çıkan halktır. "

SOSYAL MEDYADAKİ TAHRİKLERE DİKKAT ÇEKTİ

Olayın hemen akabinde twitterdan, sosyal medyadan halkı tahrik etmeye çalışan bir grubun olduğunu söyleyen Davutoğlu, olayın mültecilerle ve Suriye muhalefetiyle alakasının olmadığını söyledi. Olayın faillerinin Suriye rejimi ile bağlantılı grupların olduğunu söyledi.

Davutoğlu, "Türkiye'de sığınanlar arasında 30 bini aşkın öğrenci var. 3 bin çocuk doğdu kamplarımızda. Hamile bir kadın neden evi dururken kamplarda doğum yapsın? Çünkü saldırılardan kaçıyor. Mültecilerin tümü suçluymuş gibi yayın yapanlar insanlık suçu işliyor. Twit hesaplarından kimlerin tahrik etmeye çalıştığını biliyoruz. Halkımızı ayaklandırmaya çalışan bir grup var." dedi.

BANYAS KATLİAMININ AYAK İZLERİ

"Banyas katliamını kimler yaptıysa dünkü saldırıda da bu ekibin ayak izleri vardır." diyen Dışişleri Bakanı muhalefetin tutumuna da değindi.

Muhalefete konu ile ilgili bilgi verme girişmelerine de değinen Davutoğlu, "MHP görüşme taleplerimizi kabul etmedi. CHP’ye bilgi verildi. Muhalefete bölgede yaşananlar konusunda sürekli bilgi veriyoruz. Ancak zihniyet sorunu var. CHP bir kere Suriye’de bu insanlar neden öldürülüyor diye sordu mu? Muhalefete sesleniyorum etrafımızda bir yangın var. Bu yangını biz çıkartmadık. Biz tarafları buluşturucu, barıştırıcı bir pozisyonda olduk." şeklinde konuştu

İRAN'IN SURİYE TUTUMU

Bölgede Suriye rejiminin elini güçlendiren faktölere de değinen Davutoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

"Soğuk savaş ve İran’ın tutumu Beşşar Esed’e hareket alanı açıyor. 3 ülke bir tarafta 2 ülke bir tarafta. İran Dışişleri Bakanına taziye için aradığında Esed’e karşı caydırıcı bir üslup kullanması gerektiğini söyledim."

KAYNAK:
yazete.com
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER