ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Haziran 2013 Çarşamba 08:14

Sosyal medyada bir Erdoğan yalanı daha!

Sosyal medyada bir Erdoğan yalanı daha!

Sosyal medyada gerçekler kadar yalanlarda bir anda gerçek gibi lanse edilebiliyor. İşte sosyal medyanın ürettiği son yalan...


Gezi Parkı olayları ile ilgili sosyal medyaya bir iddia daha düştü. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın CNN tarafından "Avrupa'nın Hitler"i olarak ilan edildiği iddia edildi ancak gerçeğin öyle olmadığı anlaşıldı.

İddialara göre CNN muhabiri Arwa Damon'un Gezi Parkı'ndaki polis müdahalesini anlatırken Başbakan Erdoğan'ı "Avrupa'nın yeni Hitler'i"diyerek tanımladığı söylendi. Bu haber de sosyal medyada yayılarak büyüdü.

İddiayı ilk ortaya atan Odatv isimli internet sitesiydi. Site Twitter hesabından CNN International'da Erdoğan'ın Hitler olarak sunulduğunu söyledi.

Ancak bu iddia CNN International tarafından dillendirilmedi, meydanda bulunan ve kameranın kadrajına giren bir kişi tarafından söylendiği iddia edilen sözler CNN'in kendi görüşüymüş gibi sosyal medyaya yansıtıldı. Bunun üzerinde çok sayıda kullanıcı daha önceki sosyal medya yalanlarında olduğu gibi haberin doğrusunu araştırmadan aynı bilgiyi paylaştı

O twitlerdan bazıları:

odatv: Güncelleme 21:23 CNN International:"Avrupa'nın yeni bir Hitler'i var" dedi. Dünya Türkiye'deki faşizmi artık tanıyor
genclikbirligi: CNN International: Avrupa'nın yeni Hitler'i Erdoğan.

kaacyiloldu: Cnn International: Avrupa'nın yeni Hitler'i Erdoğan.

antropomorfik: Canlı Yayında Kamerası Tekmelenen CNN International; "Avrupa'nın Yeni Bir Hitler'i var."

Yilmaz_Tekin: RT @eylemarisoy: CNN International: "Avrupa'nın yeni bir Hitler'i var" dedi. Dünya Türkiye'deki faşizmi artık tanıyor.

ebrugoker: CNN international : "avrupa'nin yeni Hitler'i Erdogan"

su_haviva: RT @melikekarakarta: Arkadaşlar, CNN Int'l, Erdoğan'a "Avrupa'nın yeni Hitler'i" demedi. Bunu diyen aniden kameraya ve Arwa'ya yaklaşan bir başka kişiydi. 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER