ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Ekim 2013 Pazartesi 15:20

Sosyal konutlara daha fazla destek için AB’den yeşil ışık


Almanya'nın Baden-Württemberg eyaletinin (BW) sosyal konutlara daha fazla destek verebilme isteğine AB’nin ilgili komisyonu yeşil ışık yaktı. Buna göre eyalet hükümeti sosyal konut yapımını teşvik için 2012 yılına göre daha fazla destekleme bütçesi ayırabilecek.

Stuttgarter Nachrichten gazetesinin haberine göre bu noktada Avrupa Birliği’nin (AB) faizsiz kredi kullandırması gündemde. Bu bağlamda ilk açıklamalara göre ağustos ayı sonuna kadar bin 360 yeni konutun yapılması ya da tamir edilmesi söz konusu olacak. Geçtiğimiz yıl sadece 160 sosyal konutun teşvik edilmesi mümkün olmuştu.

Eyalet Maliye Bakanı Dr. Nils Schmid, söz konusu teşvikleri doğruladı. Yeni teşvik rakamlarının cesaret vermekten de öte olduğunu belirten bakan, bu rakamların sosyal konut inşasına olan talebi gösterdiğini dile getirdi.

AB’nin kararını iyi bir sinyal olarak değerlendiren Schmid, bunun dar gelirli vatandaşlar için daha çok konut anlamına geldiğini söyledi.

Yeşil-Kırmızı koalisyon hükümetinin konut teşviki için ayırdığı bütçe 40 milyon Euro civarında bulunuyor. Bir önceki hükümetin bu alanda ayırdığı bütçe ise 25 milyon Euro’ydu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER