ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Temmuz 2013 Salı 17:42

Sosyal Demokrat Parti, seçim afişlerini tanıttı


Alman Sosyal Demokrat Partisi (SPD) başbakan adayı Peer Steinbrück ve Genel Sekreteri Andrea Nahles, seçimlere yaklaşık yedi hafta kala partinin seçim afişlerini tanıttı. SPD, seçmenlerin oylarını kazanabilmek için ülke genelinde 8 bin büyük boy afiş asacak. Asgari ücret, aile politikaları ve ev kiralardaki artış gibi değişik konuların taşındığı afişlerde ayrıca şimdiki hükümete yönelik eleştiriler yer alacak.

“22 Eylül’de hükümetin değişmesini istiyoruz. Çünkü biz durgunluk yerine hareket istiyoruz.” diyen Steinbrück, genel seçimlere kadar kampanyalar çerçevesinde yaklaşık 100 programa katılacağını duyurdu. Kamuoyu yoklamalarında SPD’nin oylarının düşük olmasına aldırmayan Steinbrück, önceden SPD’yi seçenleri harekete geçirdiklerinde Yeşiller’le birlikte hükümete gelme hedefinin gerçekçi olduğunu vurguladı. SPD seçmenlerinin sayısı 1998-2009 yılları arasında yarı yarıya azalarak 10 milyona gerilemişti.

Başbakan Angela Merkel ve hükümeti eleştiren Steinbrück, yatırımların gerilemesini, yeni borçlanmaların 100 milyar Euro’ya ulaşmasını, hükümetin verimsiz aile politikalarını örnek gösterdi. Merkel’in resimlerine yer verilen seçim afişlerinde ayrıca ABD’nin istihbarat teşkilatı NSA’nın dinleme skandalına da göndermede bulunuldu. Afişlerin birine Alman istihbarat teşkilatlarının koordinasyonundan sorumlu Federal Başbakanlık Dairesi Başkanı Ronald Pofalla ve Savunma Bakanı Thomas de Maiziere’nin resimleri basılarak, “Bu mu Merkel’in uzman ekibi?” ifadesi kullanıldı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER