ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Temmuz 2013 Çarşamba 18:33

"Sosyal barış önce Silivri'den başlamalı"


Yargıtay'da, aralarında eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek ve eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın da bulunduğu Balyoz Darbe Planı davasının temyiz duruşmasına öğleden sonra devam ediliyor. MHP'nin tutuklu milletvekili Engin Alan'ın avukatı Yakup Akyüz, savunmasında ülkede sosyal barışın, Silivri'den başlaması gerektiğini savundu.

        Sanık eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına'nın avukatı Kazım Yiğit Akalın, 60 sanık adına hazırlanan ve 404 sayfadan oluşan savunma metnini okudu. Avukat Akalın, savunmasının son bölümüne geçti. Tebliğnameye itiraz eden ve dilekçe sunan Akalın, daha sonra 33 maddeden oluşan sonuç bölümünü okumaya başladı. Akalın, savunmasının bir özeti olan bu maddelerinin her birinin bozma gerekçesi olduğunu ileri sürdü. Sanıkların tahliyesini, yerel mahkemenin kararının da esastan olmasa da eksik incelemeden bozulmasını talep etti.

        MHP'nin tutuklu milletvekili Engin Alan başta olmak üzere Mustafa Karasabun, Lütfü Sancar ve Taner Balkış'ın avukatı Yakup Akyüz, mahkemenin tutumundan dolayı teşekkür etti. "Engin Alan'ı tanımış olsaydınız şimdi biz burda olmazdık." diyen Akyüz, Alan'ın darbeyle ilgili tek bir laf etmediğini savundu. Akyüz, merhamet değil, adalet istediklerini vurguladı.

        Başbakan'ın "Seçimle gelen seçimle gider." sözünü hatırlatan ve aynen katıldığını dile getiren Akyüz, iddianameyi savcıların kendisinin bizzat hazırladığını düşünmediğini belirtti. Savcıların iddianameyi başka kaynaklardan istifade ederek hazırladıklarını düşündüğünü kaydeden Akyüz, Alan'ın tutuklu bulunmasının hiçbir gerekçesi bulunmadığını savundu. Bu ülkenin acilen sosyal barışa ihtiyacı olduğunu belirten Akyüz, ancak bu barışın önce Silivri'den başlaması gerektiğini ifade etti.

        Daha sonra ise emekli Tuğgeneral Mustafa Kemal Tutkun'un avukatı Mehmet Altın, Ahmet Şentürk'ün avukatı Zeki Arslan, Taylan Çakır'ın avukatı H. Adil Atabay, Yurdaer Olcan ve Halil Yıldız'ın avukatı Şener Atılgan savunmalarını tamamladı. Duruşmaya yarın sabah 09.00'a kadar ara verildi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER