ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Nisan 2013 Perşembe 23:28

''Sosyal Adalet için İnsan Hakları Sosyal Haklar Konferansı''


Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü (TODAİE) Genel Müdürü Prof. Dr. Eyyup Günay İsbir, ''Sosyal adalet, yurttaşlık ve insan, yoksulluk, çalışma ve barınma hakkı, çok uluslu şirketlerle ilgili yapılan düzenlemeler ve onların ülkeler içindeki ortaya koymuş oldukları uygulamalar, çocuk hakları, istihdam ve sağlık hakkı gibi konular incelememiz arasında olacaktır'' dedi.
     TODAİE'de İnsan Hakları ve Vatandaşlık çalışmaları Merkez Müdürlüğünce ''Sosyal Adalet için İnsan Hakları Sosyal Haklar Konferansı'' düzenlendi.
     İsbir, konferansın özellikle sosyal adalet için insan ve sosyal haklar konusunda hazırlandığını söyledi. Konferansın insan haklarının önemini akademik açıdan vurgulamak yönünde bir hedef içerdiğini belirten İsbir, ''Enstitümüz çok boyutlu ve özellikle kamuyla ilgili politikalar konusunda ve onun uygulamalarıyla ilgili olmak üzere hem güncelliği hem de dikkati teksif etmeyi amaçlamaktadır'' diye konuştu.
     İsbir, TODAİ'nin 1975'te kurulduğunu ve 2000'li yıllardan sonra insan haklarıyla ilgili faaliyetlerinin vatandaşlık çalışmalarıyla da desteklenmesi amacıyla isminde değişiklik yapıldığını hatırlatarak, şunları söyledi:
     ''Enstitümüzün yeni bir statü ile faaliyetine devam etmesi konusunda özel bir çabamız olmuştur. Ben gerçekten bu tür faaliyetlerin oldukça önemli olduğuna inanmaktayım. Çünkü çeşitli konular sosyal adalet, sosyal yurttaşlık, sosyal haklar, insan hakları, yoksulluk, çalışma hakkı, barınma hakkı, çok uluslu şirketlerle ilgili yapılan düzenlemeler ve onların ülkeler içindeki ortaya koymuş oldukları uygulamalar, çocuk hakları, istihdam ve sağlık hakkı gibi konular incelememiz arasında olacaktır ve komisyon bu konularla ilgili sunacağı bildirilerle de daha etkili bir çalışmayı gerçekleştirecektir. Dolayısıyla enstitü olarak bu faaliyetlerin düzenlenmesinde emeği geçen başta insan hakları başkanımıza ve çalışanlarımıza teşekkür ediyorum.''
     Konferansa, Başbakanlık Türkiye İnsan Hakları Kurumu Başkanı Dr. Hikmet Tülen ve çeşitli üniversitelerden öğretim üyeleri de katıldı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER