ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 22:46

Soruşturma dosyasını başsavcılığa gönderdi


Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekiliği, eski Gebze Belediye Başkanı Ahmet Penbegüllü'nün yakınları ile Başkan Yardımcısı Arif Alpaydın'ın, 28 Şubat kapsamında, ''gözaltında işkence ve kötü muamele''ye maruz kaldıklarına ilişkin şikayetleri üzerine eski İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Adil Serdar Saçan'ın da arasında bulunduğu bazı kişiler hakkında başlattığı soruşturmanın dosyasını İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi.

Eski Gebze Belediye Başkanı merhum Ahmet Pembegüllü'nün eşi Yurdagül Penbegüllü, kardeşi Mehmet Penbegüllü ile eski Gebze Belediyesi Başkan Yardımcısı Arif Alpaydın, eski İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Adil Serdar Saçan, dönemin İçişleri Bakanlığı Müfettişi Candan Eren, dönemin İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nde görevli komiser Ahmet İhtiyaroğlu, komiser yardımcıları Alper Özdemir ve Metin Rakıpoğlu ile polis memurları Serdar Akça, Semih Günaydın ve Yalçın Işık hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Suç duyurularında, merhum Ahmet Pembegüllü, Arif Alpaydın ve arkadaşlarının belediyeyle ilgili bir soruşturmada İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nde 2001'de gözaltına alındığı, burada, günlerce ''Batı Çalışma Grubu'nun faaliyetleri dahilinde işkence ve kötü muameleye maruz kaldıkları'' iddia edilmişti.

Şikayet dilekçelerinde, belediyeyi teftiş eden müfettiş Eren'in de ''belediye başkanı ve personelini suçlu konuma sokacak çalışmalar yaptığı'' ileri sürülmüştü.

Müştekilerin şikayeti üzerine TMK'nın 10. Maddesiyle görevli Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekkilliği, şüpheliler hakkında soruşturma başlatmıştı.

Edinilen bilgiye göre, soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili, dosyayı, suç yerinin görev alanı içinde bulunması nedeniyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER