ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Mart 2014 Cuma 12:04

Soprano Çakar Mardin'de konser verecek

Soprano Pervin Çakar, Mardin'in Nusaybin ilçesinde konser verecek.


Mardin'de dünyaya gelen, katıldığı halk müziği yarışmasında elde ettiği derece sayesinde Diyarbakır Güzel Sanatlar Lisesi'nde müzik eğitimine başlayan ve ardından gösterdiği başarılar sayesinde Teatro Civico de La Spezia ve A.Bonci di Cesena Tiyatroları'nda sahneye çıkan Çakar, memleketinde sevenleriyle buluşacak olmanın heyecanını yaşıyor.

"Çözüm süreci rahatlattı"

Engelli kadınlar yararına Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu'nda düzenlenen konserde sahne alan Çakar, AA muhabirine, konsere gösterilen yoğun ilgi nedeniyle duygulandığını anlattı.

İtalya'ya gidişinin tesadüf eseri gerçekleştiğini, Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde çalışırken yeni sesler keşfetmek için gelen bir İtalyan opera menajerine sesini dinlettiğini ifade eden Çakar, daha sonra İtalya'da bir opera akademisinin sınavını kazandığını ve 10 yıldır sanat kariyerini orada sürdürdüğünü söyledi.

Çözüm süreci ile bölgedeki insanların biraz daha rahatladığını ve bu sayede Kürtçe müzik çalışmalarının yoğunlaştığını vurgulayan Çakar, şöyle konuştu:

"Müziğimizi, klasik müzik ile birleştirerek çok güzel bir opera tekniği ile halka sunmaya çalışıyoruz. Opera kültürü bize ait değil ama çok zengin bir kültür. Teklif üzerine yarın Nusaybin'de olacağız. Bu benim de çok istediğim bir şeydi. Avrupa'da sahne alıyorum ama doğduğum topraklarda da konser vermek istiyorum. Birazcık da korkum var, nasıl bir tepki alırım diye bir endişem var.''

Diyarbakır Tigris Oda Orkestras ile verdikleri konserde İtalyanca, Rusça ve Almanca söylediğini dile getiren Çakar, Nusaybin'deki konserde Türkçe ve Kürtçe eserler de seslendireceğini kaydetti.
Pervin Çakar, 25 Mart günü de İzmir'de sahne alacağını sözlerine ekledi.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER