ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ocak 2013 Pazartesi 14:37

Son yağışlarla Berdan Barajı doldu

Son yağışlarla Berdan Barajı doldu


 Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, bölgenin su ihtiyacının karşılayan Berdan Barajı’nın doluluk oranının istenilen kapasiteye yaklaştığını belirtti.

Özcan önümüzdeki günlerde yağacak yağmur ve bahar aylarında karın erimesiyle Mersin'in içme suyu konusunda bir sıkıntısının olmayacağını kaydetti.

Berdan Barajı’nın şehir merkezinin yanı sıra Tarsus’un da ihtiyacını karşıladığını ifade eden Özcan, “Şu ana kadar bölgemizin bol yağış alması sebebi ile Berdan Barajı doluluk anlamında istenilen kapasiteye yaklaşmış durumda. Mersin ve Tarsus’un içme suyu ihtiyacının karşılandığı barajda yaptığımız yerinde yatırımlar sayesinde, vatandaşlarımız su konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamıyor.” dedi.

Dünya Bankası’ndan alınan kredi ile şehir içindeki yıpranmış ve çürümüş içme suyu borularının tamamını yenilediklerini ifade eden Özcan, “Bu yıpranmış borular yüzünden Berdan’dan gelen suyun yarıya yakını toprağın altında kayboluyordu. 700 kilometre uzunluğundaki boruları değiştirerek, kayıp-kaçak oranını önemli miktarda azalttık. Berdan’dan gelen su kalite bakımından da, birçok ilin kullandığı sudan daha temiz ve kalitelidir.” şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER