ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Ekim 2013 Salı 20:36

Son DHKP/C iddianamesi de kabul edildi


Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üyesi 15'i öğretmen 56 kişi hakkında Devrimci Halk Kurtuluş Partisi / Cephesi (DHKP/C) yöneticisi-üyesi oldukları, örgüt propagandası yaptıkları iddiasıyla açılan iddianame kabul edildi. Sanıkların, 7,5 yıl ile 85 yıl arasında değişen hapis cezası ile cezalandırılmaları isteniyor. İddianamede sanıklar arasında yer alan örgüt üyesi İngilizce öğretmeni Ö.D.'nin, öğrencileri örgüte kazandırmak için şiddet içerikli siyasi bir filme götürdüğü ve öğrencilerin psikolojisinin bozulmasına neden olduğu anlatılıyor.

Devrimci Halk Kurtuluş Partisi / Cephesi (DHKP/C) örgütüne yönelik soruşturma kapsamında 15'i öğretmen 56 kişi hakkında İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan 897 sayfalık iddianame, İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

ÖNCE ÖRGÜT HAKKINDA BİLGİ VERİLDİ

İddianamenin giriş bölümünde dava sanıklarının yöneticisi veya üyesi oldukları iddia edilen Devrimci Halk Kurtuluş Partisi / Cephesi (DHKP/C) örgütü hakkında kısa bilgilendirme yapıldı. Bu kapsamda örgütle ilgili olarak parti, cephe, örgütün yapılanma şekli, komiteler, hücreler, silahlı ekipler, silahlı propaganda birlikleri, milis örgütlenmesi ile ilgili bilgilendirme yapıldı.

Bu bölümün hemen altında ise Devrimci İşçi Hareteki (DİH), Gençlik Örgütlenmesi (Dev-Genç), Halk Cephesi, Haklar ve Özgürlükler dernekleri, Tutuklu Aileleri Yardımlaşma Derneği (TAYAD), Gençlik Federasyonu, İdil Kültür Merkezi, Karanfiller Kültür Merkezi ve Halkın Hukuk Bürosu'nun, örgüt çatısı altında yer aldığı belirtildi ve içerikleri ile ilgili bilgiler verildi. Örgütün alt kademesini oluşturan ve çatı yapılanması olan Halk Cephesi tarafından 'Kumar, Fuhuşa, Uyuşturucuya Hayır', 'Yıkımlara karşı direnelim', 'Parasız eğitim' gibi kampanyaların düzenlendiği belirtildi.

KAMİLE KAYIR KOZMİK ODADA YAKALANDI

Halkın Hukuk Bürosu bölümünde ise daha önce DHKP/C örgütüne yönelik soruşturma sonucunda 9'u tutuklu 22 avukat hakkında açılan dava sanıkları ile ilgili de bilgiler verildi. Sanıklardan Kamile Kayır'ın, hukuk bürosunda kozmik oda şeklinde yapılmış bir odada yakalandığı, aynı büroda faaliyet yürüten avukatların da gözaltına alındığı hatırlatması yapıldı.

Ardından da alt birim olan Avcılar Anka kültür Merkezi, Devrimci Alevi Komitesi, Yürüyüş Dergisi ve Halkın Sesi TV ile ilgili bilgilendirmelere yer verildi. Ayrıca örgüt yapılanması ve hiyerarşi de bu bölümde anlatıldı.

Devrimci Memur Hareketi (DMH)'nin de örgüt altında faaliyet yürüttüğü anlatılan iddianamede, sanıklar arasında yer alan Ö.D. isimli İngilizce öğretmeni ile ilgili anlatımlara yer verildi. İddiaya göre Ö.D., öğrencileri eğitim amaçlı bir filme götürmek üzere ailelerinden izin aldı. Ancak mensubu olduğu örgüte kazandırmak için öğrencileri şiddet içerikli bir filme götürdü. İddianamede, bu öğrencilerden birisinin psikolojisinin bozulduğu ve evinin bir köşesine sinerek hiç konuşmaması üzerine öğrenci velisinin bu öğretmeni telefon ile arayarak tartıştığı bilgisine yer verildi.

GÜLSUYU’NDA TOPLANTI

DHM tarafından 29 Aralık 2012’de Maltepe Gülsuyu’nda gerçekleştirilen 'Halka Ulaşmak ve Halkın Örgütlenmesi' konulu toplantıya bazı sanıkların semtlerde tabanı örgütlemek, faaliyetleri denetlemek ve örgüt stratejisi temelinde çalışmalar yapmak için katıldığı kaydedildi.

SENDİKALARI ELE GEÇİRMEK İSTİYOR

Sendikal alanda Devrimci Memur Hareketi-Kamu Emekçileri Cephesi ile Devrimci işçi Hareketi’nin tamamen DHKP/C’nin kontrolü ve yönlendirmesinde olduğu, sendikaları ele geçirerek kendi ideolojileri doğrultusunda hareket eden sendikalar oluşturmak için örgütün büyük çaba içerisinde olduğu öne sürüldü.

Örgütün silahlı kanadının, bilhassa emniyet güçlerine yönelik gerçekleştirdiği saldırı ve canlı bomba eylemlerini, sanıkların bu eylemlere maruz kalanlar gibi kendileri de devlet memuru olarak görev yapmalarına rağmen alkışlamakta, övmekte ve propagandalarını yapmakta hiç sakınca görmeyecek kadar ideolojik saplantı içerisinde oldukları kaydedildi. Tek amaçlarının DHKP/C örgütünün menfaatleri doğrultusunda hareket etmek olduğu öne sürüldü.

AĞAR'IN KİŞİSEL BİLGİLERİ ARAŞTIRILDI

Operasyonlarda gözaltına alınan memur F.Y.'nin, örgütün hedefleri arasında yer alan emekli tümgeneral Engin Hoş ile ailesi, eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar, İstanbul Üniversitesi Ülkücü Gençlik Lideri Ali Can Çilesiz'e ait kişisel bilgilerin SGK sisteminden sorguladığı belirtildi. F.Y.'nin ifadesinde bahse konu şahıslara ait kişisel bilgileri DHKP/C'nin silahlı kanadı olan Silahlı Propaganda Birlikleri (SPB) mensubu Ş.K.'nin talimatı doğrultusunda sorguladığını söylediği ifade edildi.

Devrimci Halk Kurtuluş Partisi / Cephesi (DHKP/C) üyesi oldukları iddia edilen 15’i öğretmen 56 sanığın, terör örgütü yöneticisi veya üyesi olmak ve örgüt propagandası yapmak suçlamasıyla 7,5 yıl ile 85 yıl arasında değişen hapis cezası ile cezalandırılması isteniyor.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER