ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Haziran 2014 Pazartesi 15:59

Son 1 yılda bin eczane kapandı

Son 1 yılda bin eczane kapandı

1. Eczane Yönetimi Zirvesi Danışmanı Eczacı Biröz Biricik, son 1 yıl içinde bin eczanenin kapandığını, 4 bin tanesinin de kapanma tehlikesi yaşadığını açıkladı.


1. Eczane Yönetimi Zirvesi Danışmanı Eczacı Biröz Biricik, son 1 yıl içinde bin eczanenin kapandığını, 4 bin tanesinin de kapanma tehlikesi yaşadığını açıkladı. Bir eczanenin aylık cirosunun 68 bin 500 TL olması gerektiğini ifade eden Biricik, "Ancak kapanan eczanelerinin yüzde 80'inin cirosu 40 bin TL civarındaydı. Bunun en büyük sebebi ise eczacılık fakültelerinden mezun vermede hızlı artış, rekabet ve işletmecilik ile yönetimin zayıf olması.” dedi.

    Türkiye’nin her yerinden eczacılar, eczacılık eğitiminde Türkiye’de söz sahibi akademisyenler, ilaç ve OTC firmaları 1. Eczane Yönetimi Zirvesi’nde bir araya gelecek. 27 – 30 Kasım 2014 tarihleri arasında KKTC Acapulco Resort Hotel’de zirvede eczacılığın nasıl daha verimli hale getirilebileceğini ele alınacak. 1. Eczane Yönetimi Zirvesi Başkanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada ve Eczane Yönetimi Zirvesi Danışmanı Ecz. Biröz Biricik zirve ve eczacılıktaki son durum ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

    Eczacılık mesleğinin birçok meslekten daha zorlu günler geçirdiğini belirten 1. Eczane Yönetimi Zirvesi Başkanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada, "Pek çok meslektaşımız bu sıkıntılı dönem içinde eski günlerinden çok uzak bir durumda meslek yaşamını sürdürüyor. Hatta bazı eczacılarımız da bu süreçte maalesef işlerine son vermek zorunda kaldılar. Ancak şunu unutmamak gerekir: Bütün bu yaşananlar bizim kabahatimiz değil ve mesleğin bu kadar sıkıntılı bir tablo içine düşmesi de bizi asla küçültmez. Eczacılık, sağlık alanı içinde olmazsa olmaz ve önemi kimse tarafından yadsınamaz bir meslektir ve artık kafa kafaya vererek ortak bir akılla hepimizin çıkarlarını gözetecek çözüm yollarını birlikte aramamızın zamanı çoktan geldi." dedi.

    Yapılan istatistiklere göre son bir yıl içerisinde bin tane eczane kapanma yoluna gittiğini belirten Eczane Yönetimi Zirvesi Danışmanı Ecz. Biröz Biricik, 4 bin eczanenin de kapanma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu vurguladı.

    Her yıl eczacılık fakültesinden mezun olan eczacıların yüzde 60'ının dükkan açtıktan sonra sadece 3 yıl dayanabildiğini söyleyen Biricik, “Eczacılar ayakta durmak için bitkisel ilaç bile satıp, promosyon vermeye başladı. Eczanelerin kapanmasındaki en büyük sebepler arasında ilaç fiyatlarındaki düşüşler ve bu düşüşlere bağlı gelir kayıpları, eczacılık fakültelerinden mezun vermede hızlı artış, rekabet ve işletmecilik ile yönetimin zayıf olması.” diye konuştu. Eczanelerin kapanmaması için yeni çözümler bulmak için Kasım ayında Kıbrıs'ta gerçekleşecek olan ‘Eczane Yönetimi Zirvesi’nde bir araya geleceklerini söyleyen Biricik, "Şu anda 2 bin 600 eczacı mesleğini yapamıyor. Bir eczanenin aylık cirosunun 68 bin 500 TL olması gerekiyor. Ancak kapanan eczanelerinin yüzde 80'nin cirosu 40 bin TL civarındaydı. Bunun en büyük sebebi ise eczacılık fakültelerinden mezun vermede hızlı artış, rekabet ve işletmecilik ile yönetimin zayıf olması." şeklinde konuştu.

    2 LİRALIK İLACA 5 LİRALIK ÇANTA

    Eczacılık fakültelerinin her yıl ortalama bin 500 mezun verdiğini söyleyen Biricik, "Hepsi de eczane açıyor. Farkındaysanız her semtte yan yana eczaneler var. Durum böyle olunca hepsi promosyon yoluna gidiyor. Yasak olmasına rağmen katkı payı almıyorlar. Böylece yanyana eczanelerden biri kapatmak zorunda kalıyor. Son yıllarda ayakta durmak için eczaneler bitkisel ilaçlar da satmaya başladı. Bunun için de ciddi bütçeler ayırıyorlar. Örneğin bir saç dökülmesini engelleyen ürün için vatandaş eczaneye gidiyor. Vatandaş, eczanedeki değil de başka pahalı bir markayı soruyor. Eczane sahibi de 'Ben bu ürünü de alayım' diyor. Fakat sonra o ürün de elinde kalıyor. Başka bir örnek vermek gerekirse de promosyon olayı. Eczaneler 2 liralık ilacın yanına, 5 liralık çantayı veriyorlar. Bu da kapanmaların yolunu açıyor." açıklamasında bulundu.

    46 ECZACILIK FAKÜLTESİ VAR

    2002 öncesine kadar devletten düzenli olarak para alamadıklarını ancak 2002 sonrasında bu sistemin değiştiğini kaydeden Biricik, "Türkiye'de 2011 yılına kadar eczacılık fakültesi sayısı 19 olarak açıklanmıştı. Son 10 yılda eczacılık fakültesi sayıları sürekli artırıldı. Eczacıların kamu ve sanayide yeterli düzeyde istihdam edilmediği herkesin bildiği bir gerçektir. Bu nedenle eczacılık fakültelerinden mezun olan kişilerin tamamı serbest eczacılığa yöneldi. Bugün eczacılık fakülte sayısı 46 oldu." diye konuştu. Biricik, "Kapanmalardaki en büyük sebebin başında ise işletmecilik ve yönetim eksikliği geliyor. Bu derse de fakültelerde fazla ağırlık verilmiyor." dedi.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER