ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Nisan 2013 Çarşamba 21:32

"Somut olmayan kültürel miras eğitim sistemine entegre edilmeli"

"Somut olmayan kültürel miras eğitim sistemine entegre edilmeli"


UNESCO Türkiye Milli Komitesi Üyesi Prof. Dr. Muhtar Kutlu, somut olmayan kültürel mirasın korunmasının günümüz küresel dünyasının en önemli sorunlarından birisi olduğunu söyledi. İnsanlık tarihi boyunca kültürel mirasın önemli bir alan olarak ele alındığını belirten Kutlu, yerel ve geleneksel kültürün kaybolduğuna dair kaygıların arttığına işaret etti.

1. Bilim ve Sanat Merkezi Öğrencileri Arası Sosyal Bilimler Sosyal Bilimler Proje Yarışması ve Çocuk Kongresi Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Mithat Özsan Anfisi’nde gerçekleşti. 19 ildeki 20 Bilim ve Sanat Merkezi’nden 21 danışman öğretmen, 50 üstün zekâlı öğrencinin 37 proje ile katıldığı 'Somut olmayan kültürel mirası somutlaştırmak' konulu organizasyonun açılışında konuşan Prof. Dr. Muhtar Kutlu, entelektüel çevrelerden sade vatandaşlara bütün kesimlere herkesin 'kültürümüz ölüyor' kaygılarını dile getirdiğini vurguladı. Bu kültürün kaybolmaması için UNESCO’nun uluslararası toplumla 2003’te 'Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması sözleşmesi'ni imzaladığını dile getiren Kutlu, Türkiye’nin bu sözleşmeye 2006’da taraf olduğunu açıkladı. O tarihten itibaren UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Komitesi’nin çalışmalara başladığını hatırlatan Kutlu, şöyle devam etti: “Bu alanın yürütücü organı Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İl Kültür Müdürlükleri’nde oluşturulan komisyonlar. Çalışmalar önce ulusal planda, somut olmayan kültürel mirasın envanterini çıkarmak. Elbette uluslararası toplum ‘kültürümüz yok mu oluyor?’ sorusuna bu sözleşme ile cevap veriyor. Ülkemiz için de çok hayati bir mesele. Bu kültürün korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması çok değerlidir. Bu konuda en büyük eksiğimiz somut olmayan kültürel mirasımızı eğitim sistemine entegre edebilmektir.”

Çocuk Kongresi’nde 'Somut olmayan kültürel mirası somutlaştırmak' temasının ele alınmasının eğitim sisteminde bir duyarlılık ve farkındalığa sebep olacağını anlatan Kutlu, bu yüzden etkinliği çok kıymetli bulduklarını söyledi. Kutlu, somut olmayan kültürel mirasın eğitim sistemine adapte edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Vali Yardımcısı Dr. Mehmet Ali Özkan ise ülke genelinde okuma–yazmada 67. sırada olan Adana’da son bir yılda 151 bin ev ziyaret edilerek, tabloda 25. basamağa çıkıldığını ifade etti. Özkan, “İşe yaramaz diye tabir edilen çocukların elinden tutulmadığı sürece zorlukların üstesinde gelinmeyeceğini herkes biliyor. Güzel bir sürece girdik. Şu anda 59 yaşındaki vatandaşlarımıza bile okuma–yazma öğretiyoruz. 151 bin kişinin yüzde 90’na ulaştık. Ümit varız; çocuklarımız var oldukça kültürel mirasımız yok olmayacaktır. Bu konuda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

ÇÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, bugüne kadar sayısız toplantının yapıldığı salonda alışılmışın dışında küçük bilim adamlarına ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduğunu belirtti. Milli Eğitim Müdürü Mehmet Selamet ise Adana’da bir ilki başlatmanın heyecanını yaşadıklarını kaydetti. Kendilerine destek veren kişi ve kurumlara teşekkür eden Selamet, şöyle devam etti: “Bu Adana’da bir ilk; burayı uluslararası bir organizasyon haline getirebiliriz. Bir düşünür, ‘Sizin öyle hayalleriniz olmalı ki, meyveleri 100 sene sonra ortaya çıksın’ diyor. Tohum en verimli zamanında atılmıştır. İnşallah bu tohumlar bire on veya yüz verecek. Başka bir bir mütefekkir, ‘Acele ettim, kışta geldim. Sizler cennet asa bir baharda geleceksin’ diyordu. Belki biz bu birliktelikleri bulamadık; kavga, gürültü ortamında büyüdük. Ama çocuklarımız öyle bir cennet asa bir baharda gelecek ki herkes şaşıracak. Bunun ilki olan buradaki çocukları kutluyorum.” Açılış konuşmasından sonra çocuklar oturumlarda projelerini sundu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER