ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Mayıs 2014 Perşembe 19:41

Soma'nın ateşi Zonguldak'ı da yaktı

Somanın ateşi Zonguldakı da yaktı

Manisa'nın Soma ilçesindeki maden faciasında hayatını kaybeden Ramazan Ünal'ın cenazesi, Çaycuma ilçesinde toprağa verildi.


Evli ve 7 yaşındaki bir kız çocuğu babası Ünal'ın (33) cenazesi, yakınları tarafından cenaze aracıyla Manisa'nın Kırkağaç ilçesinden alınarak ilçeye bağlı Basat köyündeki evlerine götürüldü.

Burada yakınlarının taziyeleri kabul etmesinin adından Kur'an-ı Kerim okunarak dua edildi. Madencinin annesi Ayşe ve kız kardeşi Ayten Ünal, güçlükle sakinleştirildi.

Ünal'ın cenazesi, daha sonra bir kamyonetin kasasına konularak getirildiği evinin yakınındaki Basat Köyü Merkez Camisi'ndeki törene, işçinin yakınları, AK Parti Zonguldak Milletvekili Özcan Ulupınar, CHP Zonguldak milletvekilleri Mehmet Haberal ve Ali İhsan Köktürk, Çaycuma Kaymakamı Hasan Yaman, Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, bazı belde belediye başkanları ile siyasi parti temsilcileri ve sakinleri katıldı.
Kılınan cenaze namazının ardından Ünal'ın cenazesi, köy mezarlığında toprağa verildi.

"Madende 4 gün önce çalışmaya başlamıştı"

Madencinin amcası Cemal Ünal, gazetecilere yaptığı açıklamada, olayı duymasının ardından maden ocağı önüne gittiğini, akşam sıralarında da yeğeninin yaralı olarak kurtulduğunu söyledi.
Yeğeninin ambulansa binerken gözünü açarak elini tuttuğunu ve son sözünün "Ben mahvoldum" olduğunu anlatan Ünal, "Daha sonra yeğenimi aradım ama ne hastanede ne morgda bulamadım. En sonunda ağabeyim Kemal, cenazelerin toplandığı Kırkağaç'a gitti. Orada cesetlerin fotoğraflarına bakarken yeğenimi teşhis etti" diye konuştu.
Ünal, yeğenin Ankara'da günübirlik işlerde çalıştığı sırada Soma'da kendisinin görev yaptığı maden firmasına iş başvurusunda bulunduğunu anlatarak, şunları kaydetti:

"Benim çalıştığım firma başvurusunu kabul etmeyince facianın yaşandığı şirketin ocağında işe başladı. 4 gün çalıştıktan sonra bu olay oldu. Geçmiş yıllarda maden ocağında çalışmışlığı vardı. Soma'da benim yanımda kalıyordu. Çalıştığım firmada istihdam edilmeyi istiyordu."
Baba Ali Ünal da üzüntülerinin çok büyük olduğunu belirterek, "Oğlum artık günübirlik işlerde çalışmak istemiyordu.

'Temelli bir işim olsun' diyerek madene girdi. Nasip olmadı. Zonguldak'ta madenlere alınmayınca Soma'ya gitmişti. Şans gülmeyince gülmüyor" diye konuştu.

 

Ünal, televizyondan haberi alınca hemen Soma'ya hareket ettiğini anlatarak, cenazeyi teslim almalarının ardından geri döndüğünü söyledi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER