ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Rüzgarlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Şubat 2013 Salı 11:42

Somalili ve Afganlara kültür turu


Uzun yıllardır süren iç savaş nedeniyle yokluk içinde yaşadıkları ülkelerini terk edip Türkiye'ye yerleşen Somalililer ve Afganlar için Burdur'da kültür turları düzenleniyor.
     Mehmet Akif Ersoy Halk Eğitim Merkezi tarafından organize edilen etkinlik kapsamında Burdur'da yaşayan 27 Somalili ve 10 Afgan, Burdur Belediyesi'ne ait otobüsle kent merkezinden alınarak Ağlasun ilçesinde bulunan Sagalassos Antik Kenti'ne getirildi.
     Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesinde Somalililer'e Türkçe kursu veren emekli sınıf öğretmeni Feriha Saydam, kültür turuna katılanlara antik kent hakkında bilgi verdi.
     Sagalassos Antik Kenti'ni gezen mülteciler, hatıra fotoğrafı çektirerek çevrede az miktarda bulunan karla oynadı.
     Mehmet Akif Ersoy Halk Eğitim Merkezi Müdürü Sabri Tuncer, gazetecilere yaptığı açıklamada, her yıl Burdur'a 150 civarında Somali ve Afgan vatandaşının geldiğini söyledi.
     Bu kişilere Türkçe ve okuma yazma kursları verdiklerini anlatan Tuncer, ''Hepsi Türkçe kursu ve okuma yazma kurslarına devam ediyor. Hem dilimizi öğrensinler, hem de ülkemizin tarihi ve doğal güzelliklerini görsünler diye kültür turları da düzenliyoruz. Sanıyorum güzel bir gezi oldu. Kendi imkanlarıyla Burdur'un dışına çıkma fırsatları yoktu. Bu vesileyle ülkemizin tarihi güzelliklerini görme fırsatı buldular'' dedi.
     Tuncer, mültecilere yönelik etkinliklerin devam edeceğini bildirdi.
     Yaklaşık 1,5 yıl önce Somali'den Burdur'a gelen Muhammed Şerif Nur ise antik kenti çok güzel ve etkileyici bulduğunu söyledi. Geziden oldukça memnun kalan Nur, Somali'de de eskiden güzel tarihi yerler olduğunu ancak şu anda memleketlerinde savaşın hakim olduğunu kaydetti.
     Afgan uyruklu Melike Özbek ise 2007 yılında Türkiye'ye geldiğini ve daha önce Van'a gittiğini anlattı. Sagalassos Antik Kenti'ni çok beğendiğini dile getiren Özbek, ''Daha önce Van Kalesi'ni görmüştüm. Ancak burası da çok güzel. Eski kütüphane, tarihi eserler, tarihi surlar hepsi çok güzeldi. Böyle güzelliklerin başka ülkelerde olduğunu biliyordum ama Türkiye'de de olduğunu görünce çok sevindik'' diye konuştu.
     Öte yandan Burdur Valiliği tarafından şimdiye kadar yaklaşık 550 Somalili'nin Bozkurt Mahallesi'ndeki Depremevleri ile Bahçelievler Mahallesi'nde bulunan lojmanlara yerleştirildiği bildirildi.
     Türkiye'de çalışma izni bulunmayan Somalililer'e Burdur Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından kömür, gıda ve para yardımı yapıldığı belirtildi.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER