ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Ekim 2013 Cuma 15:22

Somalili öğrencilerden bayamı gurbette geçirmenin hüznünü yaşıyor


Antalya'nın Manavgat İlçesi Anadolu İmam Hatip Lisesi ikinci sınıfında okuyan 21 Somalili öğrenci, bayram öncesi Hz. İsmail'in babası İbrahim Peygamber tarafından kurban edilişini anlatan ülkelerinde bayram süresince söylenen Kurban İlahisi'ni Arapça seslendirdi. Somalili öğrenci Şerid İdris'te seslendirdiği Ilgaz Anadolu türküsüyle bayramda ülkesinde olamama hüznünü dile getirdi.

Manavgat Anadolu İmam Hatip Lisesi Somalili Öğrenciler Başkanı Süleyman İbrahim, ülkelerinden yeni gelmelerine karşı bayrama sayılı günler öncesi vatan hasretinin arttığını söyledi. Somalideki Kurban Bayramı ile Türkiye'deki bayramların birbirinden farklı olmadığını belirten İbrahim, tek farklılığın Somali'de bayramda bir gün önce arefe günü mezarlıkları ziyaret etme geleneğinin bulunmadığını kaydetti.

Somalili Muhammet Abuka da ülkelerinden yeni gelmelerine karşı anne, babası ve kardeşlerini özlediğini söyledi. Ülkelerinde Manavgat'ta olduğu gibi genelde kurbanlık olarak keçi, koyun ve sığır kesildiğini belirten Abukar, kesilen kurbanlıkların ihtiyaç sahiplerine pay edildiğini kaydetti.

Abdurrahman Aden Ali isimli öğrenci de iki Kurban Bayramı'nın da ülkelerinde ayrı yaşamanının hüznünü yaşadıklarını söyledi. Ali, okula yeni başlamalarına karşı bayramların ailecek kutmanın ayrı bir yeri olduğu için ülkesine karşı özlem içinde olduğunu kaydetti.

Aydarus Adem de Türkiye'de okul arkadaşları ve öğretmenlerinin yakın ilgisinin Kurban Bayramı'nda ülkelerinden ayrı kalma hüznünü bir nebze olsun azalttığını belirtti.

Manavgat Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Nadir Arslan, Somalili öğrencilerin bayramda gurbet hüznü yaşamamaları için birinci gün okulda değişik etkinlikler yapacaklarını söyledi. Bayram süresince Somalili misafir öğrencileri hiç yalnız bırkamayacaklarını aktaran Arslan, "Öğrencilerimizin bayramlıkları Manavgat'taki hayırseverler tarafından karşılandı. Bayram süresince Somalili öğrencilerimizin hep yanında olacağız, onlara ülkerinden ayrı kalmaya bağlı buruk bayram sevinci yaşatmayacağız." şeklinde konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER