ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Ocak 2013 Salı 16:22

Somalili işadamları Soma'ya misafir oldu


ABD'de yaşayan Somalili bir grup işadamı, Soma İş Adamları Derneği (SİAD)’nin davetiyle Türkiye'ye geldi. Aralarında Somali eski Eğitim Bakanı, eski Belediye Başkanı, işadamı, öğretim görevlisi, din adamı, bilimadamı ve yazarların bulunduğu heyet, Manisa'nın Soma ilçesinde çeşitli incelemeler yaptı. SİAD'ın ağırladığı heyet, Darkale köyünde Osmanlı eserlerini gördü, Soma Termik Santrali'ni gezdi.

SİAD Başkanı Kerim Karakaş, yaptığı açıklamada, "2011 yılında Soma halkının destekleriyle Somali'de açılan okulda, şu anda 250 öğrenci eğitim görüyor. Somali hükümeti tarafından tahsis edilen okulun tamiratı bitmek üzere. Kısa bir süre sonra resmi açılışı yapılacak. Buradaki Soma Birlik Koleji'nde ise Somalili altı öğrenci bulunuyor." dedi. Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene ise, "İnsanlar birbirine yardım etmelidir. Dünya küçüktür, herkes komşumuz oldu. Soma’dan Somali’ye yardım götüren hemşehrilerime teşekkür ederim." şeklinde konuştu.

Somalili işadamı ve eski Eğitim Bakanı Dr. Abdi Nur Muhammed, Soma'nın ve Türk insanlarının kalplerinde olduğunu ifade ederek, "Amerika’dan geliyoruz. İşadamıyız, her toplumdan üyelerimiz var. Soma’ya geliş amacımız, Somali insanının adına teşekkür etmektir. Somali’ye yaptığınız yardımlardan ve desteklerinizden dolayı minnetarız. Uzun zamanlı dostluk ve iş ilişkileri kurmaya geldik. Ülkemizde birçok alanda yatırım için sizi bekliyoruz." dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER