ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Şubat 2014 Pazartesi 12:59

Somalili işadamları Osmaniye’de fabrikaları gezdi


Gaziantep'te gerçekleştirilen Doğu Afrika Ticaret Köprüsü vesilesiyle Türkiye’de bulunan Somalili işadamları Osmaniye Girişimci İşadamları Derneği’nin (OGİAD) ev sahipliğinde kentteki bazı fabrikaları ziyaret etti.

İlk olarak, Gülerset Mobilyaya ait fabrika ve showroomu ziyaret eden heyet daha sonra Bozdoğan Zeytincilik ve Zeytinyağı fabrikasını gezdi.

Gülerset Mobilya sahibi Mehmet Güler, firma olarak ev mobilyası, genç, yatak, bebek odaları, yemek takımı ve hazır mutfak olmak üzere her türlü özel siparişlerin üretimini yaptıklarını belirterek, “Şu anda Türkiye’nin her yerine ürünlerimizi gönderiyoruz. Bundan sonraki süreçte yurt dışına açılım için OGİAD ve TUSKON ile işbirliği içerisinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” dedi.

Somalili İşadamı Nur Moalim Ali ise ülkesinde mobilya üretiminin çok az olduğunu, ürünlerin özellikle Çin’den geldiğini ve kalitesiz olduğunu belirterek, “Bu fabrikanın benzerini Somali’ye kurmayı planlıyorum. Bunun içinde Mehmet Güler beyden teknik yardım istedim. Gerekirse Somali’ye ortak fabrika kuracağız. Türk insanları ile ticaret yapmak istiyorum. Bundan dolayı sizleri ülkemize davet ediyorum.” diye konuştu.

Daha sonra Bozdoğan Zeytincilik fabrikasını ziyaret eden heyet burada da incelemelerde bulundu.
Tesisle ilgili bilgi veren fabrika ortaklarından Ruhi Örtlek, “Günlük 160 ton zeytin işleme kapasitesine sahip olan işletmemiz 610 tonluk çelik yağ silosu ve 2 bin tonluk fiber zeytin tanklarımızla iç ve dış pazarlara el değmeden üretilen zeytin, zeytinyağı ve natürel kozmetik ürün çeşitlerimizi sunmaktayız. Tüm ürünlerimizi Dünya Sağlık Örgütü ve Avrupa Birliği standartlarında yapmaktayız.” dedi.

Gıda sektöründe faaliyet gösteren Somalili işadamı Osman Warsame Hayow işletmeden çok etkilendiğini belirterek, “Zeytinyağı tüketimi ülkemizde hızla artıyor. Zeytinden üretilen yan ürünlerle ilgili görüşmeler yaptım. Ülkemde gerekli araştırmalar yapıp Bozdoğan Zeytincilik ile ticaretimizi başlatacağım. Ayrıca bizlere gösterilen ilgi ve misafirperverlikten dolayı herkese şükranlarımı sunuyorum.” diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER