ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Temmuz 2014 Cuma 22:49

Somalı madenciler eylem yaptı

Somalı madenciler eylem yaptı

Hayatta kalan işçilerden madenlerin açılması için eylem yaptı.


Manisa'nın Soma ilçesinde 301 madencinin hayatını kaybettiği maden faciasından sonra faaliyeti durdurulan Soma Kömürleri A.Ş.'nin hayatta kalan işçileri, kapanan madenlerin gerekli önlemler alınarak yeniden açılması için yürüyüş düzenledi.

Beş yol mevkiinde yürümeye başlayan madenciler, 'Soma uyuma, madencine sahip çık', 'Madenler açılsın çalışmaya başlasın, iş güvenliği alınsın', 'Esnaf uyuma, madencine sahip çık', 'Soma'ya verilen sözler tutulsun' sloganları atarak Cengiz Topel Meydanı'na geldi. İşçiler adına Emre Ersin, yaptığı basın açıklamasında, "13 Mayıs 2014 günü ilçemiz Soma sınırları içerisinde yer alan çalışmakta olduğumuz Soma Kömürleri Eynez ocağında meydana gelen kaza sonucu 301 kardeşimiz şehit olmuştur. Olayın üstünden 2 ay gibi bir süre geçmesine rağmen devlet tarafından gerekli incelemelerin yapıldığı bilinmektedir. Ancak kapatılan maden ocaklarının neden açılmadığı hala merak konusudur. Buradan hükümete sesleniyoruz. Tek geçim kaynağımız olan maden ocaklarının iş güvenliğinin sağlanarak işçi haklarının verilerek bir an önce faaliyete geçirilmesi gerekmektedir. Halen bu maden ocaklarının açılışını ertelemekle ne gibi siyasi amaç güdüldüğü anlaşılamamaktadır. Yerel seçimler öncesi ilimiz milletvekilleri Somamızı ve maden ocaklarını mesken tutmuşlardı. Madenler çalışırken fakir fukara kömürü, maden işçilerinin seçim meydanlarına taşınmasına yapılan oy devşirmeleri kamuoyunun gözünden kaçmamıştır. Şimdi buradan ekmek mücadelesi veren maden işçileri olarak soruyoruz. Biz ne olacağız evdeki çocuklarımıza ekmek götürdüğümüz maden ocaklarını neden açmıyorsunuz. Bu yaşanan maden kazasıyla ilgili maden işçisi ve Soma halkını cezalandırılıyor. Müessese Müdürü sayın Hakkı Duran madenlerden yapılan kazançlarla vergi rekortmeni olduk diyor. Buna rağmen Soma halkının geleceği olan madenlerimizin ivedi şekilde açılmasına neden yardımcı olmuyor. Mecliste bizi temsil eden bütün yöre milletvekillerinin olaya el koymalarını istiyoruz. Biz emekçilerin madencilerin siyaseti olmaz. Bizim tek kavgamız ekmeğimizdir. Ancak maden kazasından sonra madenlerin gerekli iş güvenliğinin alınıp ve maden işçilerinin haklarının verilip bir an evvel maden ocaklarının faaliyete geçirilmesi konusunda bütün ilçe siyasi parti temsilcilerinin duyarlı olup onlar gibi yanımızda olduklarını görmek istiyoruz." diye konuştu.

İşçilerin yanına gelen Soma Kaymakmı Mehmet Bahattin Atçı, "Madenlerle ilgili iş güvenliği müfettişleri açılsın derse maden işçilerinin kararıyla kapalı kalacağı için şöyle bir tehlike ortaya çıkıyor. O zaman orası kapalı kaldığı sürece orası açılacağı zaman maaşların ödememe durumu ortaya çıkıyor çünkü işçinin maaşını alabilmesi için iş güvenliği müfettişleri tarafından durdurulması gerekiyor. Biz onun için iş güvenliği müfettişleri genel müdürlüğü tamam demeden iş müfettişlerin açmaları uygun olamayacağını düşünüyoruz. Çünkü böyle bir sorun ortaya çıkacak. Maden iş müfettişleri yarın gelerek ocaklarda incelemede bulunacaklar ve bir sorun çıkmadığı taktirde pazartesi günü iş güvenliği müfettişleri de geldiğinde alınan kararlarla ışıklar ocağı açılarak üretime devam edecek." dedi.KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER