ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ocak 2013 Salı 14:47

Somali için ilaç kampanyası başlattılar

Somali için ilaç kampanyası başlattılar


Afyonkarahisar Sağlıkçılar Derneği (AFSAĞDER), Afyonkarahisar Eczacılar Odası ile birlikte Somali'ye ilaç yardım kampanyası düzenledi.

AFSAĞDER Başkanı Dr. Ümit Yusuf Aydın, geçen yıl 5 doktor arkadaşıyla birlikte Somali’ye gittiklerini belirterek, 20 yıldır süren bir iç savaş ve ardından yaşanan kuralık ve kıtlıkla beraber ihtiyaçların hat safhaya ulaştığını söyledi. Aydın, burada çok basit ilaçlarla insanların hayatının kurtulabileceğini ifade ederek, insanları bu kampanyaya karşı duyarlı olmaya davet etti. Somali’de oluşturulan eğitim hastanesine Afyonkarahisar’dan 4 uzman doktor göndereceklerini belirten Aydın, “Sağlığı bir bütün olarak düşmek gerekiyor. Orada sadece muayene edip eline reçete vermek yetmiyor. İlaçları temin etme şanslar hiç yok. Paranız olsa dahi ilaç yok. Gönderilen ilaçlar, bizim arkadaşlar tarafından odara kullanılacak. Buradan gidecek 4 kişilik eğitim ekibimiz gitmeden bu ilaçları göndereceğiz.” dedi.

    Aydın, orada muayene ve ameliyathane içinde ciddi bir ilaç gereksinimi olduğunu belirterek, Afyonluların desteklerin beklediklerini kaydetti.

    "ECZANELERE KUTULAR KONACAK"

    Eczacılar Odası Başkanı Melih Köken de Somali’deki insanları ciddi şekilde gıdaya ve ilaca ihtiyaçları bulunduğunu söyledi. Köken, ilaç toplama kampanyası kapsamında her eczaneye bir ilaç toplama kutusu bırakacaklarını, vatandaşların ev iş yerlerinde kullanmadıkları ilaçları buralar teslim edebileceklerini kaydetti.

    Köken, Afyonkarahisarlıların her zaman olduğu gibi bu kampanyaya da duyarlı yaklaşacaklarına inancının tam olduğunu ifade ederek “15 Şubat’a kadar sürecek kampanyamızda vatandaşlarımız evlerinde kullanmadıkları bozulmamış ilaçları eczanelere getirebilir. Burada eczacılarımız bunları kontrol ederek kullanılabilir durumda olanları toplayarak Sağlıkçılar Derneği teslim edecekler. Buradan da Somali’ye gönderilecek. Evlerimizde kullanmadığımız bir ilacın orada bir çocuğun, bir hastanın hayatını kurtarabileceğini unutmayalım.” diye konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER