ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Mayıs 2014 Çarşamba 02:06

Soma'dan kara haber geldi

Somadan kara haber geldi

Soma'da özel bir şirketin işlettiği kömür madeninde çıkan yangında Enerji Bakanı Yıldız 151 işçi kaybedildiğini ve 787 işçinin olduğunu açıkladı.Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Soma'da yangının çıktığı maden ocağında 787 işçinin çalıştığını, 1'i ağır, 76 işçinin yaralandığını bildirdi.

Eynez mevkisindeki özel bir şirketin işlettiği kömür madeninde elektrik trafosunun patlaması sonucu yangın çıktı. Ankara da durum hakkında toplantı yapılıyor. Bakanlar bölgeye gidiyor... 

Soma'da maden ocağındaki yangın sonrası mahsur kalan bazı işçiler, madenden çıkarılmaya başladı. 

Bakan Yıldız: 151 işçi hayatını kaybetti AYRINTILI AÇIKLAMA İÇİN TIKLAYINIZ

Facianın yaşandığı kömür işletmesinden İLK açıklama!

Başbakanlık Afed ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Soma'da meydana gelen kazada, 17 işçinin hayatını kaybettiğini, 11'inin yaralandığını, 200'ün üzerindeki işçinini ise mahsur bulunduğunu açıkladı.

İşte faciada kurtarılan madencilerin isimleri

Soma'da maden ocağındaki yangın nedeniyle 27 ambulans, 3 ulusal medikal kurtarma ekibi (UMKE) ve 1 helikopter ambulans olay yerinde bekliyor.

Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Manisa'dan 16 ambulans ve 1 UMKE, İzmir'den 5 ambulans ve 1

UMKE, Balıkesir'den 6 ambulans ve 1 UMKE ile 1 helikopter ambulans, olay yerine gönderildi.

Yangının neden çıktığı belli oldu

İtfaiye Müdürü, 6 işçinin daha kurtarıldığını açıkladı.  

BAKAN YILDIZ'DAN İLK AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Manisa Valisi Abdurrahman Savaş'a, Soma ilçesindeki özel şirketin işlettiği madende çıkan yangın sonucu mahsur kalanların kurtarılması için devletin tüm imkanlarının seferber edilmesi talimatını verdi.

Maden içinde 600 kişi olduğu tahmin edildiği gelen bilgiler arasında... 

TSK DA BÖLGEYE HELİKOPTER GÖNDERİYOR. 

İşçiler ve itfaiye ekibinin müdahalesiyle kontrol altına alınan yangın sırasında madende bulunan 4 işçi ambulanslarla Soma Devlet Hastanesine kaldırıldı.

Soma Kaymakamı Mehmet Bahattin Atçı, ilçedeki özel bir madende elektrik trafosunda çıkan yangın sonucu madenin içinde bulunan 200-300 kadar işçinin mahsur kaldığını, hastaneye kaldırılan 20 işçiden 1'inin hayatını kaybettiğini söyledi.

MADENDEN İLK MÜJDE GELDİ

Soma'da maden ocağındaki yangın sonrası madenin içinde mahsur kalan işçilerden bazıları sağ olarak çıkarılmaya başlandı.

Eynez mevkisindeki bir maden ocağında trafoda çıkan yangın sonrası yerin 2 kilometre altında mahsur kalan işçileri kurtarmak için uzman ekiplerin çalışması devam ederken, mahsur kalanlardan bazıları arama kurtarma ekiplerince çıkartılmaya başlandı.

Madenden çıkan her işçi, yakınları tarafından alkışlarla karşılandı. İşçilerin bir bölümünün yürüyerek çıktığı, sedyeyle çıkarılan bazı işçilerin ise hayati tehlikesinin bulunmadığı gözlendi. Çıkarılan işçiler, maden önünde bekletilen ambulanslarla hastanelere sevk ediliyor.

Bu sırada çok sayıda işçi ailesinin madenin önüne yığılması nedeniyle güvenlik görevlileri kalabalığı dağıtmaya çalışıyor. Çok sayıda işçi yakınının madene ulaşmak üzere yola çıkması nedeniyle ilçe merkezi ile maden arasındaki 30 kilometrelik yolda konvoy oluştu.

Maden önünde bekleyen bazı işçi yakınlarının dua ettiği bazılarının da fenalaştığı gözlendi.

AFAD AÇIKLAMA YAPTI

Gelişmelerle ilgili son açıklama AFAD'dan geldi. 17 can kaybının doğrulandığı açıklamada 11 yaralının olduğu 200'ün üzerinde işçinin de madende mahsur kaldığı belirtildi.

Vardiya değişikliği sırasında yaşanan olayda mahsur kalan işçileri kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Yangın nedeniyle madende elektriklerin kesilirken, müdahalede güçlük çekiliyor. Azalan oksijen seviyesini dengelemek için ocağa oksijen de pompalanıyor.

VATANDAŞLAR HASTANEYE AKIN ETTİ

Gazetecilere açıklama yapan Atçı, Eynez mevkisinde özel bir şirketin işlettiği madenin elektrik trafosunun yanması sonrası duman nedeniyle madenin içindeki 200-300 işçinin mahsur kaldığını söyledi.

AK PARTİLİ VEKİLE GÖRE ÖLÜ SAYISI : 20

AK Parti Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş, Soma'da maden ocağındaki yangında 20 işçinin öldüğünü, 200'e yakın kişinin yaralandığının tahmin edildiğini söyledi. 

Yurttaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Manisa Sağlık Müdürlüğü bünyesinde kurulan kriz merkezinden edindiği bilgiye göre, madenden dumandan zehirlenmesi ve yanıklar sonucu 20 işçinin ölü olarak çıkarıldığını bildirdi.
Madenden şu ana kadar hastaneye 30'a yakın kişinin hastanelere sevk edildiğini, 1'i dışında bu yaralıların hayati tehlikesinin bulunmadığını anlatan Yurttaş, "Madenin içinde 200'e yakın dumandan etkilenen işçi olduğunu tahmin ediyoruz. Kurtarma çalışmaları devam ediyor. Manisa, İzmir ve Balıkesir'deki tüm hastaneler hazır hale getirildi. 1 helikopter ambulans olay yerine sevk edildi."

Bölgedeki madenlerde zaman zaman göçük ve benzeri konularda kazalar yaşandığını, madenciliğin bu tür riskleri barındırdığını, önlem alınmasına rağmen böyle olayların önüne geçilemediğini dile getiren Yurttaş, "İncelemeler yapılacaktır, sorumlusu varsa ortaya çıkarılacaktır" dedi.

AK Parti Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş, Soma'daki madende çıkan yangında ilk etapta kendisine 20 işçinin öldüğü bilgisinin geldiğini ancak bunun yanlış olduğunu öğrendiğini belirterek, şu anda ölü sayısının 3 olduğunu belirti. 

Olay yerinden ilk görüntüler;

"GAZ MASKELERİ VAR AMA YETMEZ"

Henüz kaç işçinin maden içinde bulunduğunun bilinmediğini söyleyen Küçükgençay, "Ekipler müdahale ediyor. Yangının bir an önce söndürülmesi gerekiyor. Temiz havayla işçilerin buluşturulması için de çalışma yapılıyor. Madenin içine temiz hava pompalanıyor. Şu ana kadar kimseye ulaşılmış değil. Yangın içerideki oksijeni yokettiği için arkadaşlar sıkıntıda. Gaz maskeleri var ama onun da dayanma süresi var, yeterli kalmayabilir" dedi.

CHP HEYET GÖNDERDİ

CHP, olay sonrası Soma'ya bir heyet gönderdi. Manisa Milletvekilleri Hasan Ören, Sakine Öz, Özgür Özel ile İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, İzmir Milletvekilleri Musa Çam, Mustafa Moroğlu ve Alaatin Yüksel'den oluşan heyet, patlamanın meydana geldiği ocakta incelemeler yapacak.

BAKANLIK HEYETİ YOLA ÇIKTI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca, Soma'da özel şirketin işlettiği kömür madeninde çıkan yangınla ilgili inceleme yapılması amacıyla 3 iş müfettişi görevlendirildi.

Bakanlıktan edinilen bilgiye göre, Soma'daki maden ocağında çıkan yangının ardından İzmir Teftiş Grup Başkanlığından 3 iş müfettişine inceleme görevi verildi.

Öte yandan, İş Teftiş Kurulu Başkanı Mehmet Tezel de Soma'ya gitmek üzere Bursa'dan hareket etti.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER