ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Kasım 2014 Cumartesi 13:05

Soma'daki maden ocakları kapatılabilir

Somadaki maden ocakları kapatılabilir

Recep Satır, Taner Yıldız'ın facianın gerçekleştiği Eynez ve aynı şirkete ait diğer maden olan Atabacası'nın kapatılması gerektiği yönündeki görüşüyle ilgili açıklama yaptı.


Türkiye Maden İşçileri Sendikası Ege Bölgesi Şube Başkanı Recep Satır, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın facianın gerçekleştiği Eynez ve aynı şirkete ait diğer maden olan Atabacası'nın kapatılması gerektiği yönündeki görüşüyle ilgili açıklama yaptı. Satır, sendika olarak madenlerin çalıştırılmasından yana olduklarını belirtti.

Satır, şube yönetim kurulu adına yaptığı açıklamada Bakan Yıldız'ın ifadelerinin ilçede mağdur olan binlerce işçiye yardımcı olacağını düşünmediklerini belirtti.

Madenleri kapatmanın çözüm olmayacağını savunan Satır, açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Aksine bu arkadaşlarımızın mağduriyetleri daha da artacaktır. Eynez ve Atabacası kapatılır sadece Işıklar bacası çalışacak olursa burada en fazla bin 800 kişi istihdam edilebilecek, 4 bine yakın işçi kardeşimiz de işsiz kalacak demektir. Sendika olarak bizim görüşümüz, iş yerlerinin işçi sağlığı ve iş güvenliğine uygun hale getirilip çalıştırılması yönündedir. Ayrıca çalışmayacak olan işçi kardeşlerimizin de kıdem tazminatlarının ödenmesi gerekmektedir. Kapatmak çözüm değil. Avrupa'da nasıl kazasız kömür üretiliyorsa, nitelikli denetimlerle ülkemizde de bu üretim devam edebilir."

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER