ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Temmuz 2014 Perşembe 16:27

Soma'daki maden işçilerine ilk ödemeleri yapıldı

Somadaki maden işçilerine ilk ödemeleri yapıldı

Manisa'nın Soma ilçesinde yaşanan maden faciasında, kaza günü itibarıyla çalışanlara ve vefat edenlerin hak sahiplerine ilk aya ilişkin ödemeler başladı.


 İlk aya ilişkin ödemeler, ilgililer adına PTT'ye transfer edildi. İlgililer, kimlik numarasıyla PTT şubelerine giderek paralarını almaya başladı. Gelecek ödemelerinse her ayın 15'i ile 20'si arasında yapılacağı bildirildi.

İŞKUR'un yaptığı açıklamaya göre 13 Mayıs'ta Soma'daki maden faciasıyla ilgili olarak 4447 Sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu'na, geçici 12. madde eklendi. Bu çerçevede, kazanın meydana geldiği Eynez Maden Ocağı işletmesinde kaza günü itibarıyla çalışanlara ve çalışanlardan vefat edenlerin hak sahiplerine, hak sahipliği oranında İşsizlik Sigortası Fonu'ndan altı ay boyunca net ücretleri verildi.

Bu arada Soma Kömürleri A.Ş.'ye ait Eynez, Atabacası ve Işıklar maden ocaklarının faaliyetinin müfettişler tarafından durdurulmasıyla çalışanların işveren tarafından ödenmeyen ücretlerinin, daha sonra işverenden tahsil edilmek üzere üç ay boyunca İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanacağı açıklandı. Bu kapsamdaki ödemelerden ilk aya ilişkin olanların, 18 Temmuz 2014 Cuma günü itibarıyla işçilerin maaş hesaplarına aktarılacağı belirtildi.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER