ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mayıs 2014 Cumartesi 20:40

Soma'daki maden faciasında ölü sayısı 301 oldu

Somadaki maden faciasında ölü sayısı 301 oldu

Türkiye yasta.. Soma'daki maden faciasında ölen işçiler çıktı. Arama çalışmalarında sona gelindi. Arama kurtarma ekipleri gitti, müfettişler madene girdi.


Soma'da maden faciasının ardından başlatılan çalışmalar, 96 saat sonra tamamlandı.

Türkiye'nin en önemli kömür madeni yataklarına sahip ilçede madencilik tarihinin en büyük kazalarından biri yaşandı. Eynez mevkisinde Soma Kömür İşletmeleri A.Ş'nin işlettiği ve toplam 5 bin maden işçisinin çalıştığı ocakta 13 Mayıs Salı günü 15.10'da yangın çıktı. Havalandırma fanlarının devreye girmemesi nedeniyle yaklaşık 420 metre derinlikte ve 3,5 kilometre uzunluğunda olan galerilere duman nüfuz etmeye başladı. Bu sırada maden içinde bulunan çalışanlar elektriklerin kesilmesi sonucu mahsur kaldı.

Olay haber ajanslarına ilk ulaştığında dumandan etkilenen 4 işçinin Soma Devlet Hastanesine kaldırıldığı bilgisi geldi. Ancak Soma Kaymakamı Mehmet Bahattin Atçı'nın 20 madencinin hastaneye kaldırıldığını, 1 işçinin öldüğünü, 200'e yakın işçinin mahsur kaldığı bilgisini vermesinin ardından tüm kamuoyu ilçeden gelecek bilgilere kilitlendi.

Madendeki kurtarma ekiplerinin çalışmaları devam ederken çok sayıda ambulans, sağlık ve kurtarma ekipleri olay yerine sevk edildi. Sağlık Bakanlığı, bölgeye 1 uçak ambulans ile çok sayıda ambulans ve UMKE ekibi gönderdi. AFAD ve askeri birliklerin katılımıyla oluşturulan arama kurtarma ekibi maden ocağında arama çalışma başlattı.

Mahsur kalan işçilerin dumandan etkilenmemesi için madenin içine temiz hava pompalandığı belirtilirken aynı gece çok sayıda işçi madenden çıkarılmaya başlandı. Sedyelerle çıkarılan işçiler başta Soma Devlet Hastanesi olmak çevre il ve ilçelerdeki hastanelere kaldırıldı.

Olay sonrası sayıları binleri aşan işçi yakını, hastane ve maden ocağı önünde beklemeye başladı. Maden ocağına giren bazı ailelerin yakınlarının sağlık durumu hakkında bilgi alma çabası zaman zaman çalışmaların aksamasına neden oldu.

 "Enerji Bakanı için en zor görevlerden biri"

Türk Kızılayı ve bazı yardım kuruluşları maden alanına kurdukları çadırda yiyecek ve içecek ardımında bulundu.

Aynı gece Soma'ya gelen ve koordinasyon görevini üstlenen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, saat 01.50 sıralarında yaptığı açıklamada, yaşanan facianın ilk boyutlarını ortaya koydu.

Bakan Yıldız, ilk belirlemelere göre olay sırasında madende 787 işçinin çalıştığı, 363 işçinin kendi imkanlarıyla ya da ilk müdahalede tahliye edildiği, 151 işçinin hayatını kaybettiği, biri ağır 76 yaralının bulunduğu bilgilerini paylaştı.
Olayın vardiya değişiminden 40-50 dakika önce meydana geldiğini, vardiya bitiminden önce galeriden çıkan ya da vardiyasından önce galeriye inen işçilerin de bulunduğunu bildiren Bakan Yıldız, "Ne yazık ki Enerji Bakanı için en zor görevlerden birini yapıyorum. İlerleyen saatlerde de sıkıntımızın büyüyebileceği endişesini taşıyarak bunları söylüyorum. Şu an gündemimizde tek şey var; 400'den fazla kurtarma ekibimizle yalnızca işçi kardeşimizin hayatını düşünüyoruz, başka bir şey düşünmüyoruz. Bizim gün ağarana kadar olan gündemimiz, işçi kardeşlerimize hızlıca ulaşıp onları dışarı çıkarmak olacak" açıklamasında bulundu.

Ulusal yas ilan edildi

Olaydan yaklaşık 20 saat sonra ölü sayısının 205'e ulaştığını açıklayan Bakan Yıldız, ülke genelinde 3 günlük yas ilan edildiğini bildirdi ve bayraklar yarıya indirildi.

Facianın yaşandığı Soma'yı başta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül olmak üzere TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, siyasi partilerin genel başkanları, KKTC Başbakanı Özkan Yorgancıoğlu ve bakanlar olmak üzere çok sayıda kişi ziyaret etti. Sivil toplum kuruluşları ve spor kulüpleri de hayatını kaybedenlerin yakınlarına yardım sözü verdi.

İşletmeci firma yetkilileri ise cuma günü basın toplantısı düzenledi. Yangının trafoyla alakası olmadığını söyleyen yetkililer, olayda ihmal olmadığını iddia etti.

Adli ve idari soruşturma

Olayın ardından adli ve idari soruşturma başlatıldı. Soma Cumhuriyet Savcılığı yaptığı yazılı açıklamada, "Olayın tanığı ve mağduru olan kişilerin ifadeleri alınmaya başlanmıştır. Olay yerinde delillerin tespiti ve muhafaza altına alınması için Soma'da görevli tüm Cumhuriyet Savcıları tarafından gerekli önlemler alınmış, Emniyet Müdürlüğü, Jandarma Komutanlığı olay yeri inceleme birimleriyle olay yerinde gerekli incelemelerin yapılarak delillerin tespiti sağlanmıştır" denildi.

HSYK, faciayla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında otopsi işlemleri için 28 savcı görevlendirdi.

Ocaktaki son 2 ceset ise olaydan 96 saat sonra çıkartıldı. Maden kazası Cuma hutbelerinde de işlendi. Tüm Türkiye'de ve dünyanın farklı ülkelerinde Müslümanlar, Cuma vakti kazada ölenler için gıyabi cenaze namazı kıldı. Yerli ve yabancı onlarca basın kuruluşu, bölgede günlerce yayın yaptı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, facianın bilançosunu "301 işçi yaşamını yitirdi, 485 işçi kurtarıldı" şeklinde açıkladı.

Bakan Yıldız, düzenlediği basın toplantısında "Kurtarma faaliyetleri bittikten sonra bizler buradan çekilip gitmiyoruz. Psikososyal destek ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na Sağlık Bakanlığına varıncaya kadar buradaki kardeşlerimizin yanında yer alacağız" dedi.

"Facia'nın trafoyla alakası yok"

Facianın 4. gününde Soma Kömür İşletmesi yetkilileri kameraların karşısına geçti. Oldukça gergin geçen basın toplantısında şirket yetkililerinden, Soma Holding sahibi Alp Gürkan, İşletme Müdürü Akın Çelik, İK Müdürü Celalettin Gökaşan ve İşletme Genel Müdürü Ramazan Doğru basın mensuplarının sorularına cevap verdi.

Soma Holding Sahibi Alp Gürkan, hayatının en büyük elemini yaşadığını ve 3 gündür Soma'da olduğunu ifade etti. Gürkan, faciada ihmalin olup olmadığı sorularına, işletme yetkilisi olan görevlilerin konuyla ilgili verdiği bilgilerin dışında bilgi sahibi olmadığını ve Bakanlığın ve İş Güvenliği Uzmanları'nın madende yapacağı tetkikler sonucunda alacağı rapora göre hareket edeceğini söyledi. Gürkan, "Burada herhangi bir şekilde işletmenin içinde bir kusur yanlışlık eksiklik varsa bunu kim yaptıysa, gerekli cezayı alacak. Ben bunun takipçisi olacağım. Ben ocağa inmedim sadece harita üzerinde anlatılanlara istinaden konuşuyorum. İhmalin var olup olmadığını bilemiyorum. İki yetkili arkadaşım, Genel Müdür'üm ve İşletme Müdür'üm, bana ihmal yok diyor ama ben bunu dikkate almıyorum. Bakanlığın ve İş Güvenliği uzmanlarının hazırlayacağı raporu dikkate alacağım" dedi.

"İşçilerin çocuklarının tahsili için her şey yapılacak"

Alp Gürkan, maden işçilerine kanuni haklarının dışında bu kendilerinin, çocuklarının ve ailelerinin her türlü ihtiyaçlarının karşılanması için talimatları İstanbul'a verdiğini söyledi. Gürkan, "çocukların tahsilleri için vakıf kurulacak ve bu işçilerin çocuklarının tahsilleri karşılanacak. Bu işçilerin daha sosyal bir hayat düzeni içine alacak çalışmaların talimatını verdim. Belki de hepsini belirli bir sitede toplayıp toplu konut inşa etmek gibi alternatif projelerin talimatını verdim. Çalışmalar devam ediyor" dedi.

Genel Müdür Ramazan Doğru, kazayla ilgili şunları söyledi: "Biz yorum yapıyoruz. Kazanın oluş şekline bilirkişiler karar verecek. Yangının olduğu yer 2.200 m civarında. Bizim görüşümüz şu: Olay 4. bant diye tabir ettiğimiz yerde, kömür içinde bir kızışma meydana geldi. Hava akımıyla ani şekilde büyüdü. Olayın trafoyla alakası yok. Trafolarımız şu anda sağlam. İlk anda, "Göz gözü görmüyor, trafo patladı" diye haber verildi. Yanlış bilgi bundan kaynaklanıyor" dedi.

İşletme Müdürü Maden Mühendisi Akın Çelik ise olayın metan gazıyla ilgisi olmadığını belirterek, "Ocakta 50'ye yakın sensör var; her noktaya temiz hava gönderiyoruz" dedi. Kazanın sebebini kendilerinin de bilmediğini ifade eden Çelik, "Biz de sizin gibi bunu araştırıyoruz. Ama önceliğimiz insanları çıkarmak" dedi. Çelik, "Hiçbir ihmalimiz yok." diye konuştu. 

"Yaşam odası yoktu"

Genel Müdür Ramazan Doğru, daha önce yapılan yaşam odasını söktüklerini ve yenisini yapacaklarını söyledi. Doğru, "İnsanlarımızın en yoğun çalıştığı yere en yakın yerde yaptık yaşam odasını. Yeni yaşam odasını da hazırlıyorduk. Üretim bittiği için o yaşam odasını iptal etmiştik. Yenisini en doğru yere hazırlıyorduk. 18 yada 24 saate ihtiyacımız vardı. Planladığımız ocağın en derin noktasında yaşam odasını yapmaktı. Yaşam odası yoktu" dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Soma'daki maden faciasında ölenlerin sayısının 284'e yükseldiğini bildirdi. Gece boyunca çalışmalar iki noktada süreceği belirtildi.

Bakan Taner Yıldız, gazetecilere yaptığı açıklamada, maden ocağında yaklaşık 3bin 100 PPM civarındaki karbonmonoksit oranının şu anda miktar olarak 700'ler civarına düştüğünü, bunun yangının gittikçe sönmeye başladığı anlamına geldiğini belirtti. Yangının tamamen bitmediğini kaydeden Yıldız, "Çok önemli miktarda sönümlenmeye doğru gidiyor. Konveyör üzerindeki o 250 metrelik bandın tamamen söndürüldüğünü söylemiştim. Bu arada bir işçi kardeşimiz daha çıkartıldı. Bundan sonra bir miktar daha devam eder diye öngörüyoruz. Maden ocağındaki çalışmalar bunu gösteriyor. Maden ocağının içerisinin normalleşmesiyle alakalı bu gecenin önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu geceki çalışmaların özellikle kurtarma ekiplerindeki vardiya ile beraber önemli olduğu kanaatindeyiz" diye konuştu.

"Bu gece ve yarın yapıacak çalışmalar çok önemli"

Yıldız, bu gece ve yarın yapacakları çalışmaların çok önemli olduğunu vurgulayarak, cuma günü itibarıyla birçok işlemi artık toparlıyor olmalarının gerektiğini dile getirdi. Bundan sonra "odalar var mıydı, nasıl olacaktı, bunların şartnamesi nasıldı" gibi konuların gündem olacağını anlatan Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bizim şu anda düşündüğümüz tek şey var, işçi kardeşlerimizin oradan behemehal çıkartılmasıdır. Çünkü bundan sonra kimlik tanıma işlemleriyle alakalı da yakınlarının müracaatını bekliyoruz. Biz bugün onların normalde gelip aile yakınlarının işçi kardeşlerimizi alacaklarını düşünmüştük. Şu saate kadar bu manada bir müracaat olmadı. Mutlaka olacaktır. O yüzden AFAD merkezine gelecekler ve müracaatlarını yapacaklar, birinci derecede yakınları olabilir ve akrabaları olabilir, biz de kendilerine bir işlemden sonra işçi kardeşlerimnize ailelerini teslim etmiş olacağız"

İlk kez görülen bir olay!

Soma Kömür İşletmeleri'nden açıklama geldi. Açıklamada; 

"Madencilik sektöründe ilk kez görülen bir olayla karşı karşıyayız. Madencilik sektöründe maddenin yapısı gereği birdenbire yüksek oranlı bir yangın söz konusu olamaz. Yangından 5 dakika önce bütün ölçüm mekanizması, bütün verilerin normal şartlarda olduğunu göstermiştir. Ne yazık ki işletmemizde mühendislik ve teknik olarak bugüne kadar görülmeyen ve açıklanamayan yangın vuku bulmuştur. Her türlü emniyet tedbirinin alınmasına rağmen normal şartlardan daha hızlı bir şekilde yayılan yangının nedeni, detaylı incelemeden sonra anlaşılabilecektir"

AFAD bin 289 personelle çalışmalara katılıyor

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığından (AFAD), yapılan açıklamada, Soma'daki maden ocağında meydana gelen facianın ardından müdahale edildiği hatırlatılarak çalışmaların daha hızlı ilerleyebilmesi için arama kurtarma personeli sayısının 596'ya, psikososyal destek personeli ve tıbbi personelin toplam sayısının ise 599'dan 693'e çıkarıldığı belirtildi. 

AFAD Başkanı Fuat Oktay'ın olaydan hemen sonra Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile olay yerine intikal ederek çalışmaları yerinde takip ettiği ve arama kurtarma faaliyetlerini koordine ettiği hatırlatılan açıklamada, arama kurtarma, sağlık ve lojistik hizmetlerinin AFAD'ın koordinasyonunda diğer kurum ve kuruluşlar ile işbirliği ile yürütüldüğü kaydedildi.

AFAD mobil koordinasyon tırında kayıp bürosu kuruldu

Soma'daki maden ocağı alanındaki Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı mobil koordinasyon tırında kayıp bürosu kuruldu.

Tırın üzerine asılan ilanla kayıplarını hala bulamayanlar için AFAD'ın mobil koordinasyon tırında kayıp bürosu kurulduğu duyuruldu.

Yakınlarına ulaşamayanların büroya başvurmaları istenerek, başvuru durumunda ilgili kuruluşlarla irtibata geçilerek kayıp kişilerin bulunmasına yönelik gerekli çalışmaların yapılacağı kaydedildi.

"Büyük bir facia"

Cumhurbaşkanı Gül, bugün facianın yaşandığı Soma'ya geldi. Gül, önce Akhisar'da tedavi altında olan yaralı işçileri ziyaret etti. Ardından facianın yaşandığı Soma'ya giderek olay yerinde incelemelerde bulundu. İncelemelerin ardından basın mensuplarına açıklama yapan Gül'ün oldukça üzgün olduğu gözlendi. Cumhurbaşkanı Gül, yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

"Acımız çok büyük. Bu acı bütün Türk milletinin acısı haline gelmiştir. Çok büyük bir faciayla karşı karşıyayız. Bütün vatandaşların ve kardeşlerimin mekanı cennet olsun. Ailelerine baş sağlığı diliyorum. Bütün milletimizin başı saolsun. Şüphesiz ki maden ve yer altında çalışmak rızık kazanmak için çalışmak kazançların en kutsalıdır. Bu çalışmaların kurtama çalışmaları aralıksız devam ediyor. Devlet tüm imkanları ile seferber oldu. Kaybımız büyük. Her ailenin acısı canı bizim canımız acımızdır. Bir can bir kişidir. bir kayıp o ailenin kıyameti demektir. Çok büyük bir facia ile karşıkarşıyayız. Büyük bir dayanışma göstermemiz gerekiyor. Bu vesile ile dünyanın birçok yerinden de acımızı paylaşan dostlarımız var. Şüphesiz ki bu acılar yaşanmaması gerekir. Bizim tüm kuralları birdaha yaşanmaması için gözden geçirmeliyiz. Şüphesiz ki bu acıları bir daha tatmamak çekmemek için gereken her şey yapılacaktır. Bu olay ile her türlü soruşturmalar başlamıştır. Çok büyük bir titizlilikle devam edcektir. Ölen işçilerimizin ailesine milletimize Allah sabır versin"

"Kimsenin gözünün yaşına bakmayız"

Soma'daki arama kurtarma çalışmaları ile ilgili basın mensuplarına saat 14:00 sularında son gelişmeleri aktaran Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "eğer ihmal varsa kimsenin gözünün yaşına bakmayız" dedi Yıldız açıklamasında şunları kaydetti: 

"Plastik bantta çıkan yangın arama ve kurtarma çalışmalarını aksattı. Yangın söndürme çalışmalarına başlandı. Büyük bir pozitif noktaya doğru gidiyor. Asıl yangın noktasına ulaşıyoruz. Karbonmonoksit seviyesi düşmeye başladı bu yangının küçüldüğü anlamına geliyor ama tamamen söndürülmüş değil. 3- 4 saat içinde söndürürsek kurtarma faaliyetlerine hız vermiş olacağız. Adli soruşturma savcılıkta yürütülüyor. İdari olarak Çalışma ve Enerji Bakanlığımız bünyesinde sürdürülüyor. Eğer ihmali olan birisi varsa ister kamudan ister özel sektörden gözünün yaşına bakmayız. Burada hepimizin canı var. Bütün vatandaşlarımızın kalbi burada atıyor. Kimsenin ihmaline göz yummayız. Bu soruşturma sonrasında ortaya çıkacak konudur"

"Bu acı hepimizin ortak acısıdır"

Olay yerine gelerek açıklamalarda bulunan Başbakan Erdoğan, " 80 yaralımız var, 80 işçimizi yaralı kurtardık. Ağır yaralımız kalmadı. Milletimizin başı sağolsun. Milletçe çok büyük bir acı yaşıyoruz. Ekmek parası için alın teri döken emekçi kardeşlerimizi kaybetmenin yürek parçalayıcı acısını yaşıyoruz. Emeğinden başkası yoktur buyuruyor rabbimiz. Kaybettiğimiz kardeşlerimizin mekanı cennet olsun. Bu acı hepimizin ortak acısıdır" dedi.

Ne olsaydı madenciler kurtulabilirdi?

Maden Mühendisleri Odası (MMO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Yüksel, Manisa'nın Soma ilçesinde özel bir maden ocağında çıkan yangınla ilgili, açıklamada bulundu. Ayhan Yüksel, Manisa'nın Soma ilçesinde özel bir maden ocağında çıkan yangınla ilgili, "Umutlarımız tükendi. Karbonmonoksitle maruz kaldığınız anda yaşama şansınız çok zor, önemli olan gazla hiç karşılaşmamanız" dedi. "Ne olsaydı bu madenciler sağ kurtulabilirdi" sorusuna cevap verebilmek için ocağın durumunu ve yapısının bilinmesi gerektiğine dikkati çeken Yüksel, şunları kaydetti:

"Maden ocağının içerisinde işçi sağlığı ve iş güvenliğine yönelik ne gibi tedbirler alınmış gibi konularda bilgi sahibi değiliz. Bunu bilmeden bir şey söylemek yanıltıcı olur. Şunu biliyoruz ki kazaların yüzde 98'i önlenebilir, bunları kaçınılmaz olarak değerlendirmiyoruz. Madendeki teknik incelemeden sonra kazanın nedenleri, önlenebilir olup olmadığı ortaya çıkacaktır."

3 günlük milli yas ilan edildi!

Manisa'nın Soma ilçesinde yaşanan maden faciası nedeniyle Başbakanlık tarafından 13 Mayıs 2014 tarihinden itibaren 3 günlük milli yas ilan edildi. Başbakanlık Basın Merkezinden yapılan açıklamada, Soma'da yaşanan facianın aziz milleti hüzne boğduğu belirtildi. Açıklamada, maden faciası nedeniyle Başbakanlık tarafından 13 Mayıs 2014'den itibaren 3 günlük milli yas ilan edildiği, yas alameti olarak bugün tüm yurtta ve dış temsilciliklerde bayrakların yarıya indirileceği kaydedildi.

Soma'daki madencilerin ölüm nedenleri belli oldu

Manisa'nın Soma ilçesinde meydana gelen maden faciasında hayatını kaybeden 17 madenciye İzmir Adli Tıp Kurumu'nda yapılan otopside, ilk belirlemelere göre "karbonmonoksit gazı zehirlenmesi" sonucu yaşamlarını yitirdikleri belirtildi.

Liderler Türkiye'nin yasını paylaştı

Rusya Devlet Başkanı Putin, AB Komisyonu Başkanı Barroso, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Jagland ve Gazze'deki Filistin Hükümeti Başbakanı İsmail Heniye Soma'da meydana gelen maden faciasının ardından taziye mesajı gönderdi.

Soma faciası dünyada birinci haber

Manisa'nın Soma ilçesinde yaşanan maden faciasını dünyanın önemli basın yayın kuruluşları ilk haber olarak duyurdu.
İngiliz yayın kuruluşu BBC, ana haber bülteninde ilk haber olarak verdi. İngiliz Sky haber televizyonu da geniş yer verdiği Soma'daki maden faciası haberinde 274'e yükselen ölü sayısının yanı sıra 100'den fazla kişinin de kurtarılmayı beklediğini aktardı. Sky News, ölü sayısının artmasıyla hükümet aleyhine protestoların da düzenlendiğini kalabalıktaki birçok insanın hükümete kızgınlığını gösterdiğini ifade etti. İngiliz Guardian gazetesi, üç günlük ulusal yas ilan edilen Türkiye'de facianın ardından ölü sayısının giderek arttığını yazdı. Financial Times gazetesi, CHP'nin iki hafta önce Soma'daki maden kazaları ile ilgili TBMM'ye verdiği önergenin reddedildiği haberinin bu felaket ile birlikte siyasi bir kavgayı ateşlediğine dikkat çekti. Amerika'da yayınlanan Wall Street Journal gazetesi de kazanın, Türkiye'nin halk sağlığı ve güvenliği kayıtlarının korkunç yüzünü ortaya çıkarmasının yanında, ülkenin ilk başkanlık seçimlerine üç ay gibi kısa bir zaman kala hükümete karşı öfkeyi şiddetlendirdiğini ileri sürdü. ABD'Lİ New York Times gazetesi, 200'den fazla kişinin hayatını kaybettiği kazada yaşamını yitirenlerin yakınlarının ise facianın nedenini bilmek isterken ülke genelinde de protestoların düzenlendiğini yazdı. Amerikan Fox televizyonu madencilerin hayatını kaybettiği Soma'da protestoların düzenlendiğini duyurdu. Fox News, Başbakan'ın Soma'yı ziyareti sırasında protesto edildiğini ve protestocu bir grubun madenin işletmeciliğini yapan Soma Holding'in İstanbul'daki merkez binası önünde toplandıklarını aktardı.

KAYNAK:
yazete.com
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER