ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Mayıs 2014 Pazartesi 09:21

Soma'da tutuklu sayısı 5'e yükseldi!

Somada tutuklu sayısı 5e yükseldi!

Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığınca, Soma'daki maden faciasıyla ilgili soruşturma kapsamında gözaltına alınan 25 zanlıdan ilk etapta mahkemeye sevk edilen 5'i tutuklandı.


Jandarma ve emniyetteki ifadelerinin ardından Soma Adliye sevk edilen şüphelilerden Soma Maden İşletme Müdürü Akın Çelik ve mühendisler Yalçın Erdoğan, Ertan Ersoy, Selçuk Demirci, muhasebe müdür yardımcısı Ali Ulu, madenin emniyet vardiya amiri Yasin Kurnaz ile vardiya amiri Hilmi Kazık, savcılık sorgularının ardından TCK'nın 85/2 maddesinde düzenlenen "taksirle birden fazla insanın ölümüne sebebiyet vermek" maddesinden tutuklanmaları istemiyle nöbetçi hakimliğe sevk edildi.

Zanlılardan işletme müdürü Çelik, mühendisler Erdoğan ve Ersoy, madenin emniyet vardiya amiri Kurnaz ile vardiya amiri Kazık, tutuklandı. Diğer 8 zanlı ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

''SORUŞTURMAYI 31 SAVCI YÜRÜTÜYOR''

Akhisar Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahiner, Soma Adliyesi önünde düzenlediği basın toplantısında,Soma ilçesine bağlı Eynez bölgesindeki maden ocağında, 13 Mayıs Salı günü saat 13.15 sularında facianın meydana geldiğini anımsattı.

Kamuoyunun söz konusu olayla ilgili doğru bilgilendirilmesini temin etmek amacıyla basın açıklaması yapılmasına karar verildiğini anlatan Şahiner, olayın ardından ilk etapta vefat eden madencilerin ölü muayene ve otopsi işleminin süratle yapıldığını söyledi.

Madenci cenazelerinin ailelerine tesliminin yapıldığı Kırkağaç ilçesinde görev yapmak üzere HSYK tarafından İzmir, Balıkesir, Bergama, Manisa, Akhisar, Soma, Kırkağaç ve Saruhanlı'dan toplam 28 cumhuriyet savcısının geçici yetkilendirildiğini vurgulayan Şahiner, Kırkağaç ilçesindeki 3 savcıyla birlikte bu sayının 31'e yükseldiğini belirtti.

Soruşturmayla ilgili savcıların ivedilikle görevlerine başlayıp ölü muayene, otopsi işlemi ve defin ruhsatlarının düzenlenmesi, madenci cenazelerinin ailelerine en kısa sürede teslim edilmesi gibi işlemleri gerçekleştirdiğine işaret eden Şahiner, şunları kaydetti:

"Kırkağaç ilçesindeki işlemlerin tamamlanması üzerine HSYK tarafından yetkilendirilen cumhuriyet savcılarının yetkileri kaldırılmıştır. Olayın meydana geldiği yerde ve çevresinde ilk andan itibaren tüm önlemler görevli olan Soma Cumhuriyet Savcısı tarafından alınmış, delillerin tespiti ve muhafazası gerçekleştirilmiştir. Soma ilçesinde görevli iki cumhuriyet savcısı, maden ocağına maden mühendisleri, elektrik mühendisleri ve iş güvenliği uzmanlarından oluşan bilirkişi heyetiyle birlikte girerek olayın meydana geliş sebebini tespit edebilmek için olay yeri keşfi işlemini gerçekleştirmişlerdir. Olayın olduğu ocak içerisinde cumhuriyet savcılarımız, olayın sebebinin ortaya çıkarılması için her türlü ihtimali değerlendirerek çok titiz bir şekilde saatler süren incelemeyi bilirkişi heyetiyle gerçekleştirmişlerdir."

''ALP GÜRKAN HAKKINDA GÖZALTI KARARI YOK''

Soma Kömür İşletmeleri'nden yapılan açıklamada ise Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan hakkında herhangi bir gözaltı kararı bulunmadığı bildirildi.

Soma Kömür İşletmeleri A.Ş'den yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, Eynez Maden Ocağı’nda yaşanan elim kaza nedeniyle hakkında çıkan gözaltı kararını bu sabah öğrenmiştir. Soma’da emniyet güçlerine müracaat ederek hakkında gerekli işlemin yapılmasını talep eden Can Gürkan’ın ifadesi alınmaya devam edilmektedir. Soma Holding gözaltındaki tüm çalışanları için avukat görevlendirmiştir, aksi yönde çıkan haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan hakkında herhangi bir gözaltı kararı bulunmamaktadır. Yapılan haberlerde hukuki sürecin başladığının göz önünde bulundurulmasını rica eder, hassasiyetiniz için teşekkür ederiz." 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER