ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Haziran 2014 Cuma 13:03

Soma'da komisyon üyeleri maden ocağına girdi

Somada komisyon üyeleri maden ocağına girdi

Soma'daki Maden Faciasını Araştırma Komisyonu üyeleri, 1992'de 263 madencinin hayatını kaybettiği Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessese Müdürlüğü maden ocağına girdi.


Kentteki inceleme ve ziyaretlerine madenci kıyafetleri giyerek TTK'dan başlayan Komisyon Başkanı Ali Rıza Alaboyun ve üyeler, Kozlu Müessese Müdürlüğünü ziyaret etti. TTK Genel Müdürü Burhan İnan'ın brifing verdiği komisyon üyeleri, daha sonra lamba ve maskelerini teslim aldı. Maskeleri nasıl kullanacakları öğretilen komisyon üyelerine, baretlerindeki lambalara entegre edilen çip sayesinde yer altında hangi noktada olduklarını adım adım takip eden sistem hakkında bilgi aktarıldı

Amaç "empati"

Komisyon üyeleri, ocağa girişlerine yönelik misafir kayıt listesine imza atmalarının ardından yerin altına inecekleri, "kuyu başı" diye tabir edilen işçi asansörünün bulunduğu bölgeye gitti. Komisyon Başkanı Ali Rıza Alaboyun, ocağa girmeden önce gazetecilere yaptığı açıklamada, komisyon üyelerinin madene girmesini, çalışma koşullarını yerinde görmesini ve empati yapmasını amaçladıklarını söyledi.

Teknik bilgi aldıklarını anlatan Alaboyun, "Ocak, kuyu, arın, ayak ve üretim nedir, bunları yerinde görmek amacıyla buradayız. Teknik bilgilerle teorik olarak çok donandık. Zonguldak, dünyanın en zor üretim şartlarının olduğu bölgemiz. Böyle bir bölgede ölümlü kazaların olmasını istemediğimiz çalışma ortamı yaratıyor genel müdürümüz ve arkadaşlarımız. Onlara teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

"İşçilerimiz yer altında neredeler, ne yapıyorlar?"

Alaboyun, TTK'da alınan önlemleri gördüklerini, işçilerin hepsinde çip olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:
"İşçilerimiz yer altında neredeler, ne yapıyorlar, 5-10 dakika hareketsiz olduğunda hemen yer üstüne sinyal veriliyor. Bunlar takip edilebiliyor. TTK'mız o yüzden bu kadar zor şartlarda üretim yapmasına rağmen, çok öncü bir kuruluş.Gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Bugün bize verdikleri oksijen maskeleri işçimizin hepsinde var. Soma madeninde oksijen maskesi yerine karbonmonoksit maskesi vardı, o çok belli şartlarda çalışan bir maskeydi. Dolayısıyla burada gördüğümüz şeylerden memnunuz. Uygulamayı da yerinden göreceğiz. "

 Fark var mı?

Bir gazetecinin, "Soma'da da ocağa girdiniz, güvenlik önlemleri arasında fark var mı" sorusunu Alaboyun, "Orada da benzer güvenlik önlemleri var. Girdiğimiz ocakta gaz izleme ve işçi takip yöntemi vardı. Onlar da yeni yeni karbonmonoksitten oksijen maskesine geçmeye başlamışlardı. Türkiye, bu süreci tamamlamalı. Bana göre bütün yer altı madenciliğinde karbonmonoksit yerine oksijen maskesine geçme konusunda bir çaba var. Tabii Soma'nın şartlarıyla Zonguldak'ın şartları birbirinden farklıdır. Buna göre değerlendirmek lazım" diye yanıtladı.

Daha sonra komisyondaki 13'ü milletvekili ve 7'si uzmandan oluşan 20 kişilik heyet, kurum yetkilileriyle yerin eksi 435 metre derinliğine indi.

Heyetin, işçilerle görüşeceği, yer altı koşullarını inceleyeceği öğrenildi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER