ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Mayıs 2014 Cuma 07:59

Soma Kömür İşletmeleri AŞ'den açıklama!

Soma Kömür İşletmeleri AŞden açıklama!

Soma Kömür İşletmeleri AŞ'den, bünyelerinde işletilen maden ocağındaki yangına ilişkin, yazılı açıklama yaptı.


Soma Kömür İşletmeleri AŞ'den, bünyelerinde işletilen Eyven Maden Ocağı'ndaki yangına ilişkin, "Ne yazık ki işletmemizde mühendislik ve teknik olarak bugüne kadar görülmeyen ve açıklanamayan yangın vuku bulmuştur" açıklaması yapıldı.

Şirketten yapılan yazılı açıklamada, kazanın ilk anından itibaren önceliklerinin çalışanların kurtarılması olduğu belirtildi.

Yangına neden olan detayların araştırılmasının devam ettiği, yaralıların kurtarılması, çalışanların tahliyesi için ekiplerinin seferber olduğu kaydedilen açıklamada şunlar ifade edildi:

"3 bin çalışanı bulunan maden ocağı 2009 yılından bu yana Soma Kömür İşletmeleri AŞ tarafından işletilmektedir. Yer yüzey kodundan ortalama 400 metre derinliği bulunan ocakta, yüzeyden itibaren maden üretim alanına 14 derece meyilli galeri ile inilmektedir. Galerilerin toplam uzunluğu 10 kilometredir. Maden üretim alanında maden damarının eğilme ve genişlemesine göre madencilik felsefesine uygun işletme planı yapılarak üretim çalışmaları sürdürülmektedir. Çıkarılan malzemenin hızlı bir şekilde dışarı çıkarılması için bantlı sistem uygulanmaktadır. İşletmede basında yer aldığı üzere asansör bulunmamaktadır. Maden ocağında bulunan sensörler sayesinde ocak içerisinde yaşanan ısı değişiklikleri ve zehirli gaz oranları yer üstünde bulunan mevcut sistem sayesinde ölçülmekte olup, önemli sayıda bir kadro seyyar olarak dolaşıp ölçüm yapmaktadır."

Üretim ayaklarında bir ısı değişikliği cereyan etmesi halinde, bu ısınma farkı ya da karbonmonoksit gibi zehirli gazların artışının, sistem ve ekipler tarafından anında ölçümlendiği aktarılan açıklamada şöyle denildi:

"Mevcut karbonmonoksidin yoğun olduğu alandan üretim ayağı uzaklaştırılır. Boşaltılan ayaktan karbonmonoksit çekilerek tavanda baraj delikleri dediğimiz kanallar açılarak küllü su basılarak soğutma işlemi yapılır. İşlem tamamlandığında yangın söndürülmüş olur. Fakat yangın sırasında prosedürdeki bu işlemler gerçekleştirilememiştir. Çünkü madencilik sektöründe ilk kez görülen bir olayla karşı karşıyayız. Madencilik sektöründe madenin yapısı gereği birdenbire yüksek oranlı bir yangın söz konusu olamaz. Yangından 5 dakika önce bütün ölçüm mekanizması bütün verilerin normal şartlarda olduğunu göstermiştir. Ne yazık ki işletmemizde mühendislik ve teknik olarak bugüne kadar görülmeyen ve açıklanamayan yangın vuku bulmuştur. Her türlü emniyet tedbirinin alınmasına rağmen normal şartlardan daha hızlı bir şekilde yayılan yangının nedeni, detaylı incelemeden sonra anlaşılabilecektir."

Açıklamada işletmede zehirli gazlar yüzde 1 seviyesine geldiği zaman kilitlenen bir sistem bulunduğu belirtilerek içerideki karbonmonoksit oranı yükseldiği zaman elektrik sistemin durduğu ve jeneratörlerin devreye girdiği ifade edildi.

Maden ocağında yaşanan yangınla ilgili her türlü detayın inceleneceğinden kamuoyunun şüphesi olmaması gerektiği bildirilen açıklamada, "yangının pek çok nedeni olabileceği, bu detayların titizlikle incelenerek kamuoyuna duyurulmasının kaybedilen canlara bir borç olduğu" ifade edildi. 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER