ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Mayıs 2014 Çarşamba 14:24

Soma için hatıra ormanı

Soma için hatıra ormanı

Bartın Üniversitesi öğrencileri, Soma'daki maden ocağında hayatını kaybeden maden işçilerinin anısına 301 fidan dikerek hatıra ormanı oluşturdu.


Geriş Katırcı köyünde düzenlenen anma programında, faciada yaşamını yitiren 301 işçi için saygı duruşunda bulunuldu.
Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan, burada yaptığı konuşmada, facianın ülkeyi yasa boğduğunu ve derinden etkilediğini belirtti.

Soma'da şehit düşen madencilerin hatıralarını ebedi kılmak amacıyla küçük bir hatıra ormanı oluşturmayı uygun gördüklerini ifade eden Kaplan, "Dileğimiz, bir daha milletimizi derin acılara boğan bu tür felaketlerle karşılaşmamız. Yine bu büyük felaket, ülkemizin bütün iş kollarında alınması gereken tedbirler konusunda bir milat olur. Çok acı bir deneyim ama bu olay, insanların ders çıkarması ve geleceklerini ona göre tanzim etmeleri noktasında uyarıcı bir görev gördü" diye konuştu.

Eğitim Fakültesi Dekanı Firdevs Güneş de 301 madencinin hayatını kaybetmesi nedeniyle ülkede büyük bir acının yaşandığını vurgulayarak, şehit madencilerden üçünün Bartınlı olduğuna işaret etti.

Bartın'ın da bir maden kenti olduğunu belirten Güneş, bu tür acıların bir daha yaşanmaması temennisinde bulundu.
Konuşmaların ardından Geriş Katırcı İlkokulu bahçesine faciada hayatını kaybeden madencilerin anısına 301 fidan dikildi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER