ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Mayıs 2014 Cuma 13:38

Soma halkı hangi ismi konuşuyor?

Soma halkı hangi ismi konuşuyor?

Türkiye, Soma'da olay anından itibaren ocak içerisindeki tüm çalışmaları sürdüren Gökalp Büyükyıldız'ı konuşuyor.


SOMA halkı, yaşanan kömür madeni faciasının ardından Bakan Yıldız'ın madendeki işçilerin kurtarılması ve çalışmaların yürütülmesi için koordinatör olarak atadığı ve yaptığı resmi açıklar için tek bilgi aldığı, ocak içerisindeki tüm çalışmaları sürdüren, ilk saatlerde 80 kişiyi canlı olarak kurtarmayı balşaran Gökalp Büyükyıldız'ı konuşuyor.

Koordinatör olarak atandı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Soma'da yaşanan facianın vahametini öğrendiği ilk dakikalarda kurmaylarıyla yaptığı kriz toplantısında, gerek Türkiye Kömür İşletmeleri gerekse Maden Teknik Arama Kurumu yetkililerinin de önerdiği tek isim Gökalp Büyükyıldız ile telefonla görüşerek facianın yaşandığı kömür ocağına koordinatör olarak atadı. Bu isim facianın yaşandığı kömür madeninin yakınında bulunan İmbat Madencilik A.Ş'nin Genel Koordinatörü Gökalp Büyükyıldız'dı. 

80 işçiyi canlı olarak kurtardı

Büyükyıldız, olayın ilk saatlerinden itibaren Bakan Yıldız'ın ricasıyla kendi madenindeki tüm mühendis ve işçileriyle facianın yaşandığı ocağa gelerek çalışmalara başladı. Madendeki yangının etkisiyle içerideki havalandırmayı tersine döndürerek doğru hava sirkülasyonunu sağlayarak 80 işçiyi canlı olarak kurtardı. Olayın ilk anından itibaren kömür ocağındaki tüm koordinasyonu sağlayarak yeraltından sadece Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ı bilgilendirmek için çıkan Gökalp Büyükyıldız, dün de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün basın toplantısı yaptığı anda madenden çıkarak toplantının olduğu yere geldi ve Gül'ün yanındaki Bakan Yıldız'ı yanına çağırarak son gelişmelerle ilgili bilgileri verdi. Aynı fotoğraf karesinde Cumhurbaşkanı Gül açıklama yaparken arka planda fotoğrafta da yeralan Büyükyıldız'ın bilgilendirdiği Bakan Yıldız, Cumhurbaşkanı Gül'ü uğurladıktan hemen sonra basın mensuplarına son gelişmelerle ilgili açıklama yaptı. 

Tüm Soma'nın konuştuğu Büyükyıldız'ın bölgedeki diğer kömür ocakları çalışmalarını sürdürürken arama kurtarma çalışmaları için felaketin yaşandığı ocakta işçi ve mühendisleriyle çalıştığı için İmbat Madencilik Kömür Ocağı'daki faaliyetlerini durdurdu öğrenildi. 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER