ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mayıs 2014 Salı 23:38

Soma faciası siyasetin takvimini değiştirdi!

Soma faciası siyasetin takvimini değiştirdi!

Soma'da meydana gelen maden faciasının ardından hem hükümet hem ana muhalefet programlarını iptal etti.


Manisa Soma'da meydana gelen maden faciasının ardından Başbakan Arnavutluk gezisini iptal ederken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da partisinin MYK toplantısını iptal etti.

BAŞBAKANLIK ARNAVUTLUK ZİYARETİNİ İPTAL ETTİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Soma'da meydana gelen kaza nedeniyle Arnavutluk'a yapacağı ziyareti iptal etti. Başbakan'ın Soma'ya gideceği bildirildi...

Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Başbakan, Manisa'nın Soma İlçesi'nde meydana gelen maden kazası nedeniyle yarınki Arnavutluk ziyaretini iptal etti. Başbakanlık'tan yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler kullanıldı; "Başbakanımız Sayın Recep Erdoğan, Manisa'nın Soma ilçesinde yaşanan elim facia nedeniyle Arnavutluk'a yapacağı ziyareti ertelemiş bulunmaktadır. Sayın Başbakanımız, bu akşam Keçiören'deki ikametine intikali sonrasında Arnavutluk Başbakanı Sayın Edi Rama ile bir telefon görüşmesi yaparak, Türkiye ile Arnavutluk arasında "Stratejik Ortaklık ve Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi (YDİK) Kurulmasına İlişkin Ortak Açıklama" metnini imzalama ve ilk toplantısını gerçekleştirme amacıyla 14 Mayıs 2014'te Tiran'a yapılması planlanan ziyaretin Soma'da yaşanan elim hadise nedeniyle bir başka tarihe ertelenmesinin daha uygun olacağını ifade etmişlerdir. Arnavutluk Başbakanı Rama ise Soma'daki facianın kendilerini de derinden üzdüğünü belirterek, Arnavutluk halkı adına, faciada hayatlarını kaybedenlerin ailelerine taziye, yaralananlara şifa, kurtarma çalışmaları için de başarı dileğinde bulunmuştur."

CHP MYK TOPLANTISI İPTAL

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Manisa'nın Soma İlçesi'nde meydana gelen maden kazasının ardından partisinin yarın yapılması planlanan Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısını iptal etti.

Soma Kaymakamı'nı arayarak kazaya ilişkin bilgi alan Kılıçdaroğlu'nun yarın saat 12.00'de özel uçakla Soma'ya gideceği öğrenildi.

HDP SOMA'DA

HDP milletvekilleri, MYK üyeleri ve genel başkan yardımcılarından oluşan bir heyet, Soma'ya gitti.

HDP'den yapılan açıklamaya göre, İstanbul Milletvekili Levent Tüzel ve Şırnak Milletvekili Selma Irmak ile HDP MYK üyeleri ve genel başkan yardımcılarından oluşan bir heyet, durumu takip etmek için Soma'ya gitti.
 
Öte yandan, DSP Genel Başkanı Masum Türker, Soma'da maden ocağındaki yangına ilişkin yayımladığı mesajda şu ifadeleri kullandı:
 
"Manisa'nın Soma ilçesinde bir madende, elektrik panosunda çıkan yangın nedeniyle hayatını kaybeden madencilerimize rahmet, ailelerine ve tüm milletimize sabır ve başsağlığı diliyorum. Madende mahsur kalan madencilerimizin de bir an önce kurtarılmasını diliyor, yaralı madencilerimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum."
Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu da yayımladığı mesajında, Soma'da hayatını kaybeden işçilere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır, yaralılara acil şifalar diledi. Gündoğdu, şunları kaydetti:
"Mahsur kalan işçi kardeşlerimiz de inşallah sağsalim ailelerine kavuşur. Memur-Sen olarak benzer acıların yaşanmaması için her seviyede konunun takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyuruyoruz. Böyle acı hadiselerin bir daha yaşanmamasını temenni ediyoruz."
KAYNAK:
Ajanslar
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER