ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Haziran 2014 Perşembe 20:17

Soma esnafı madenciler için yürüdü

Soma esnafı madenciler için yürüdü

Manisa'nın Soma ilçesinde 13 Mayıs'ta yaşanan maden faciasının ardından 'Madenler Hepimizin Yürüyüşü' düzenlendi.


Manisa'nın Soma ilçesinde 13 Mayıs'ta yaşanan maden faciasının ardından, Soma Ticaret ve Sanayi Odası ile Soma Esnaf Odası öncülüğünde 'Madenler Hepimizin Yürüyüşü' düzenlendi.

Esnaflar 'Madenciler varsa, madenci var. Madenci varsa esnaf var.' pankartlarıyla Beşyol'dan başladığı yürüyüşlerinde 'Madenciler Soma'nın onurudur, madenci nerede esnaf orada' sloganları attı. Cengiz Topel Meydanı'na gelen esnaflar saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı'nı okudu. Soma Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Necati Danacı konuşmasında, "İlçemizde bulunan odaların düzenlediği madenci kardeşlerimizle el ele yürüyüşüne duyarlılık göstererek katıldığınız için teşekkür ediyorum. Ümit ediyorum ki bu birliktelik önümüzdeki günlerde 13 Mayıs’ta meydana gelen elim maden kazasının Soma’da bıraktığı psikolojik, sosyolojik ve ekonomik, problemleri çözmede yardımcı olacaktır. Ama Soma olarak bir handikapımız var. Bir lobi oluşturamıyoruz. Kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları Soma halkımız birlikte hareket edersek tek yere yumruğumuzu vurursak bu problemlerimizi daha kolay aşabiliriz. Ümit ediyorum ki bu esnaf odalarının yürüyüşü daha sonra yapacağımız yürüyüş ve birlikteliklere umarım öncülük eder." diye konuştu.

Soma Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Ayan ise 'Madenler Hepimizin Yürüyüşü'nün esnafın madenciyi destekleme yürüyüşü olduğunu söyledi. Ayan, şunları söyledi: "Sanatkarıyla, esnafıyla, tüccarıyla, nakliyecisiyle bütün esnafın madenci kardeşlerimizi destekleme yürüyüşüdür, ama daha önemlisi bu yürüyüşün amacı sadece bugün yürümek değil, bundan sonrada hep beraber el ele sorunların çözümünü aramak çare üretmek, birlikte hareket etmenin ön anlaşmasıdır. Pankartlardan da anlaşılacağı gibi 'Maden varsa madenci var, madenci varsa esnaf var' sizin varlığınız her zaman önemlidir. Bunu biliyor sizi önemsiyoruz. Şu da bir gerçektir ki istihdam ülke içinde ilçemiz içinde çok önemlidir iş sahası ekmek kapısıdır. Can güvenliği ve iş güvenliği sağlanarak güvenli bir şekilde madenlerin açılması herkesin ortak beklentisidir. Soma’da huzurlu bir yaşam ortamının devam etmesi için, işçi kardeşlerimizin güvenli çalışma şartlarının sağlanması, gönül rahatlığı ile çalışabilmeniz, yeni yasalar ve yönetmelikler ile güzel bir ücret alabilmeniz için, beraber hareket etme yollarını zorlayacağız. Kamulaştırma talebinizi destekliyoruz, ama bu talebiniz gerçekleşene kadar çalışma şartlarının iyileştirilmesi gerektiğini unutmadan çalışma hayatının ve ticari yaşamın yeniden normale dönmesi için beraberce hareket etmeliyiz. Konuşarak tartışarak fikirlerimizi görüşlerimizi paylaşarak ortak noktada buluşarak, Soma için iyi olanı arayıp bulmaya hep beraber gayret etmeliyiz. Güvenli işyeri, alın terinin gerçek değerini alarak huzurlu çalışan madenciler normale dönmüş bir iş hayatı beklentisi ortak hedefimiz olmalıdır. Bu duygu ve düşüncelerle kaybettiğimiz 301 kardeşimize bir kez daha dua ediyoruz, mekanları cennet olsun. Geride kalanlarına sabırlar ve kolaylıklar diliyoruz."

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER