ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Eylül 2014 Perşembe 14:06

Sokakta çalıştırılan çocuklara yönelik tedbirler arttırıldı

Sokak çocuklarına çalışma

Çocuk Şube Müdürlüğü ekipleri, Suriye’de yaşanan çatışmalar nedeniyle her geçen gün sokakta çalışan çocukların fazlalaşması üzerine tedbirleri artırdı.


Batman Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü ekipleri, Suriye’de yaşanan çatışmalar nedeniyle her geçen gün sokakta çalışan çocukların fazlalaşması üzerine tedbirleri artırdı. Süregelen tedbirlere ilave olarak yapılan planlamalar ile 456 personele ek görev verildi. Uygulama ile kavşaklarda oluşan hassasiyetin sonlandırılması hedefleniyor.

Batman Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü ekipleri, kavşaklarda trafik ışıklarında bekleme yapan, kent sakinlerini rahatsız eden ve ikazlara riayet etmeyen çocukları topladı. Yaya ve araç trafiğinin yoğun olarak yaşandığı Diyarbakır Caddesi üzerinde bulunan kavşaklarda Yunus timleri ile de desteklenen Resmi, Sivil Asayiş ekipleri, sokakta çalıştırılan, kavşaklarda trafik güvenliğini tehlikeye sokanlar hakkında adli ve idari işlem yaptı.

Kavşaklarda araba camlarını silmek-dilenmek nedeniyle trafik güvenliğini tehlikeye sokan 62 çocuk hakkında işlem yapıldı. 29 çocuk ise gerekli inceleme ve değerlendirmenin yapılması için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'ne bağlı Çocuk Yurdu'na teslim edildi. 9’u yabancı uyruklu toplam 31 çocuk gerekli işlemlerin ardından ailelerine teslim edilirken 2 yabancı uyruklu çocuk aileleri ile birlikte Mardin ili Nusaybin ilçesinde bulunan Barınma Merkezine gönderildi. 5 çocuk ailesine idari para cezası uygulandı. 1 kişiye ise “Küçük Yaştaki Çocukları Sokakta Çalıştırmaktan” adli işlem yapıldı.

Çocukların olumsuz ortamlardan uzak tutulması, suça sürüklenmelerinin engellenmesi amacı için denetimlerin aralıksız süreceğini belirten Emniyet Müdürlüğü, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Park, bahçe vb. istirahat alanları ile trafik yoğunluğunun artış gösterdiği kavşaklarda yapılan tespitlerde: Araç camı silen, Kağıt mendil, kalem, çiçek vb. eşya satışı yapan, Dilencilik yapan çocukların Yayaları veya sürücüleri taciz ederek para vermeye zorladıkları, bu eylemleri ile trafik güvenliğini ve genel güvenliği tehlikeye düşürdükleri izlenmektedir. Bu durum ayrıca çocukların beden, ruh sağlığı ile ahlaki gelişimlerini de olumsuz etkilemektedir. Çocukların cadde ve sokaklarda çalıştırılması, alınan Valilik Kararı ile yasaklanmıştır. Uymayanlar hakkında yaptırımların da belirtildiği kararda, 'sokaklarda çalışmak veya dilenmek zorunda bırakılan çocukların velisi, vasisi veya bu fiillerin sorumluları hakkında Kabahatler Kanunu’nun 32. Maddesi gereğince (189) TL idari para cezası verilir' hükmü yer almaktadır.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER