ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mart 2014 Pazartesi 11:28

Soğuktan, inşaatın içi buzdolabına döndü

Soğuktan, inşaatın içi buzdolabına döndü


Bitlis’in Güroymak ilçesinde, önceki gün ve bugün etkili olan kar yağışının ardından gece saatlerinde etkili olan soğuklar nedeniyle bir inşaatın içi tamamen buz tabakalarıyla kaplandı.

Baharın müjdecisi cemre ilk olarak 19 Şubat’ta havaya, ardından ikinci cemre 26 Şubat’ta suya, üçüncü ve son cemre ise 6 Mart’ta toprağa düştü. Ancak kuru soğuk ve sisin etkili olduğu ilçede havalar gece saatlerinde eksi derecelerde seyrediyor. Yurdun hemen hemen büyük bölümünün baharı yaşadığı bu günlerde Güroymak’ta etkili olmaya devam eden soğuklar nedeniyle bir inşaatın içi tamamen dondu. Donan inşaat adeta buzdolabı görünümünü aldı.

Aşırı soğuklar nedeniyle inşaatın giriş bodrum katı ve inşaatın beton kolonları ve merdivenler, tamamen kalın buz tabakalarıyla kaplandı. Hal böyle olunca donan zemin çocuklar için oyun alanı oldu. Türkiye’nin baharı yaşadığını, Güroymak’ın ise hala kışı yaşadığını belirten vatandaş Servet Demir, “Gördüğünüz gibi her buz kesmiş gece -11, -12 olan Güroymak, gündüz -4, -5 derecelerde. Şu an doğal bir buzdolabı görüntüsü var adeta. Burada doğal bir dondurucudayız sanki. Her yer gördüğünüz gibi buz. Bu buz sarkıtları yukarıdan damlayan su donarak büyümüş ve buz kütleleri oluşmuş.” diye konuştu.

İlçede karların erimeye başladığını anlatan çocuklardan Burak Akay ise “Şimdi bulunduğumuz yer buzdolabı gibi buz tutmuş. Arkamda gördüğünüz gibi kolon kalınlığında buzlar var. Ben de arkadaşlarımla burada kayarak eğleniyorum.” dedi.


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER