ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Aralık 2013 Cumartesi 12:26

"Soğuk" sınır ötesinde yaşamı zorlaştırdı


Halep'in Azez ilçesindeki Esselame Sınır Kapısı yakınında kurulan çadırlara sığınan Suriyelilerin yaşamı, havaların soğumasıyla daha da zorlaştı.

Suriye'deki iç savaşın ardından başta Halep olmak üzere değişik kentlerden gelerek Azez'de kurulan çadırlara sığının Suriyeliler, İHH İnsani Yardım Vakfı ile bazı sivil toplum kuruluşları ve hayırseverlerin sağladığı yardımlarla hayatlarını sürdürmeye çalışıyor. Çadırlada barınan yaklaşık 7 bin 500 Suriyelinin yaşamı soğuk hava nedeniyle iyice zorlaştı.
Etkili olan kar yağışıyle bareber hava sıcaklığının kimi zaman sıfırın altına düştüğü Azez'deki çadırlarda kalan Suriyelilerden kimileri temin ettikleri sobalarla, kimileri de çadır önünde yaktıkları ateşte ısınmaya çalışıyor. Karın erimesiyle oluşan çamura aldırmadan yaşamlarını sürdürmeye çalışan Suriyeliler, su ihtiyaçlarını alanda kurulan depo ve çeşmelerden gideriyor. Havaların soğumasıyla yaşanan don nedeniyle kampta birkaç gündür su sıkıntısı çekildiği de belirtildi.

Elektriğin düzenliği verilemediği çadırlarda barınan sığınmacıların en büyük sıkıntısı ise soğuk hava. Bu durumdan da en çok çocuklar etkileniyor. Soğuk havaya rağmen giydikleri ince elbiselerle dikkati çeken çocukların kimisi ise yokluk nedeniyle çorapsız giydiği terlikle kar ve çamurda yürüyor.
İHH İnsani Yardım Vakfının verdiği düzenli yemekle karınlarını doyurmaya çalışan Suriyeliler, ısınabilmek için en çok odun ve kömüre ihtiyaç duyuyor.

- Çadırlar yıprandı

İHH İnsani Yardım Esselame Sınır Kapısı Sorumlusu Serkan Öktem, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Esselame kampında yaklaşık 1,5 yıldır hizmet verdiklerini söyledi.
Sahaya kurdukları çadırların ikinci kışa girdiğini belirten Öktem, yıpranan çadırlarda değişikliklere yapacaklarını anlattı.
Esselame kampında bugüne kadar çeşitli sıkıntılar yaşandığını ifade eden Öktem, "Kampın yerleşik düzeniyle olsun, diğer alt yapı sistemiyle olsun yaşanan sıkıntıları gün geçtikçe çözdük ancak çadırlar kullanılmaz hale geldi. Bu çadırları destekleyici olarak belki takviyeli branda kullanacağız. Ya da çadırların içerisine sünger veya matlar koymayı planlıyoruz" dedi.
Çadır kentin bulunduğu alana konteyner koymayı planladıklarını vurgulayan Öktem, "Eğer bunu yapmakta gecikirsek bu çalışmaları yapacağız" diye konuştu.
Suriye içerisinde iki ayrı kampta 200 konteynerden oluşan barınma merkezi oluşturduklarına işaret eden Öktem, şöyle konuştu:

"Esselame kampına ilk etapta yaklaşık 600 konteyner yerleştirmeyi amaçlıyoruz. Hava şartları ne olursa olsun bu karavan ve konteyner kent oluşturarak bu insanların mağduriyetlerini gidereceğiz. Buna benzer çalışmalarımız farklı projeler kapsamında konteyner kent olarak Suriye'nin içerisinde devam ediyor. İnşallah en kısa zamanda Suriyelileri yaşadıkları bu zor durumdan daha iyi şartlara taşıyacağız."

- En çok odun, kömür ve mazota ihtiyaç duyuluyor

Öktem, havaların soğumasına bağlı olarak en çok odun, kömür ve mazota ihtiyaç duyulduğunu söyledi.
Geçen yıl kamptaki çadırlara kurdukları odun ve kömür sobalarının bu yıl da kullanıldığını belirten Öktem, "Odun ve kömüre ihtiyacımız var. Ayrıca mazot sobası kullananlar için günde 5 litre mazot veriyoruz" dedi.
Çadırlarda kalan 7 bin 500 kişi için zaman zaman battaniye ve kışlık giyeceğe ihtiyaç olduğuna işaret eden Öktem, şunları kaydetti:
"Bu yıl kış çok ani bastırdı. Yani odun, kömür, kışlık giyecek ve aynı zamanda battaniye gibi malzemelere acil olarak ihtiyacımız var. İç savaştan kaçarak güvenli bölgelere gelen bu insanların ihtiyaçlarını gidermek durumundayız."
Ellerinden geldiğince Suriyelilere yardım ettiklerini vurgulayan Öktem, bu konuda hayırseverleri destek vermeye çağırdı.
Öktem, ayrıca Esselame kampı ile çevresinde soğuktan ölen insanların bulunmadığını sözlerine ekledi.

- Uluslarası kamuoyuna çağrı

Suriyeli İsminur Hüseyin, Halep'ten bir yıl önce kampa geldiğini belirterek, kışın yaşam şartlarının ağırlaştığını söyledi.
Üç çocuğunun bulunduğunu ifade eden Hüseyin, "Havalar çok soğuk. Çocuklarımın ayağında ayakkabı yok. İHH tarafından iki öğün yemeğimiz karşılanıyor. Diğer gıda ihtiyacımız da sivil toplum örgütleri tarafından karşılanıyor. Burada sıkıntımız sobamızın olmaması. Ateş yakarak ısınıyoruz. Giysilerimiz ve battaniye ihtiyacımız da karşılanırsa burada daha rahat edeceğiz" dedi.
Uluslararası kamuyona yardım çağrısında bulunan Hüseyin, yapılan yardımlardan dolayı Türk hükümetine ve İHH gönüllülerine teşekkür etti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER