ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Şubat 2014 Pazartesi 14:09

Soğuk havayla gelen güzellik


Türkiye'nin batısında bahardan kalma günler yaşanırken, kışın en ağır şartlarının yaşandığı Doğu Anadolu Bölgesi'nde aşırı soğuklar halen etkisini sürdürüyor.
Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği İzmir, Mersin ve Antalya gibi tatil beldelerinde vatandaşlar denize girerken, Van'da ise dondurucu soğuklar nedeniyle bazı göl ve akarsularda buzlanma oluştu.
Ocak ayında tamamen donan ve havaların az da olsa ısınmasına rağmen halen buzları çözülmeyen Muradiye Şelalesi, buzla kaplı görüntüsüyle adeta Pamukkale travertenlerini andırıyor.
Yaz mevsiminde ihtişamlı görüntüsü, bahar aylarında rengarenk çiçekleriyle bölgenin en önemli doğal güzelliklerinden biri olan Muradiye Şelalesi, kış mevsiminde ziyaretçilerine doyumsuz bir keyif yaşatıyor.
Buzla kaplı görüntüsüyle kartpostalları aratmayan fotoğraf karelerinin ortaya çıktığı şelale, özellikle doğaseverlerin ve fotoğraf sanatçılarının vazgeçilmez mekanlarından biri haline geliyor.
Van'a 30 kilometre uzaklıktaki, 99 kilometrekare alana sahip olan Erçek Gölü'nün de yüzeyi kısmen buzla kaplandı.
Çevresinde iskele olmayan gölde buzlanma nedeniyle kıyıya yaklaşamayan, bu nedenle teknelerini kıyıya uzak bölgelere demirleyen balıkçılar, teknelerin çevresinin buzla kaplanması nedeniyle çalışamadıklarını belirtti.
Hava sıcaklığının gece sıfırın altında 20 dereceye kadar düştüğünü ve teknelerin buzla kaplandığını söyleyen balıkçılar, gölün çevresine teknelerin yanaşabileceği iskelelerin inşa edilmesini istedi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER