ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Aralık 2013 Salı 12:16

Soğuk hava gölet dondurdu


Gercüş ilçesinde etkili olan kar ve soğuk hava nedeniyle Kırkat göleti dondu.

Hava sıcaklığının sıfırın altında 20 dereceye düştüğü ilçede soğuk hava hayatı olumsuz etkilerken ilçeye 3 kilometre mesafedeki 1985 yılında sulama amacıyla yapılan gölette yaklaşık 20 santimetre kalınlığında buz tabakası oluştu.

Bin 500 metrekarelik alana sahip Kırkat göletinin en son 23 yıl önce donduğu belirtiliyor.

İlçede balıkçılıkla geçimini sağlayanlar ile avlanmak için bölgeye gelen vatandaşlar göletin donduğunu görünce elleri boş dönüyor. Bazı vatandaşlar ise göletin üzerinde hatıra fotoğraf çektiriyor.

23 yıl önce de donmuştu

İlçede balıkçılık yapan Hasan Bıçakçı, aşırı soğukların balıkçılığı da olumsuz etkilediğini söyledi.

Bıçakçı, son yılların en soğuk kışını geçirdiklerini belirterek, "Önceki yıllarda da gölet kısmi olarak donuyordu. Buzları kırıp balık avlayabiliyorduk. Ancak bu yıl buzlanma ciddi oranda gerçekleşti. Buzu kırıp av yapamıyoruz. Buzu kırıp ağ attığımızda da balık çıkmıyor. Bu yıl aşırı buzlanmadan dolayı eve boş dönüyoruz" dedi.

Vatandaşlardan Veysi Gündüz (40) , bölgede etkili olan kar ve soğuk havanın göletin donmasına neden olduğunu belirtti.

Göletin donmasının ilginç görüntüler oluşturduğunu ifade eden Gündüz, göletin üzerinde gezdiklerini, hatıra fotoğraf çektirdiklerini anlattı.

Batmanlı fotoğraf sanatçısı İrfan Tapan da 1990 yılında göletin buz tuttuğunu gördüklerini ifade ederek, buz tutan gölette fotoğraf çekti.

Meteoroloji yetkilileri, soğuk havanın bölgede özellikle Diyarbakır ve Batman'da etkili olduğunu ifade ederek, sıcaklığın sıfırın altında 15 dereceye düştüğü ilde hafta sonu sıcaklıkların artmasının beklendiğini belirtti.
 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER