ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2013 Çarşamba 12:18

Soğuk hava, eklem ağrılarını artırıyor

Soğuk hava, eklem ağrılarını artırıyor


Türkiye Proloterapi ve Ağrı Merkezi Klinik Direktörü Uzman Doktor İlker Solmaz, sonbaharda diz, kalça gibi eklem ağrılarından şikayet edenlerin sayısının arttığını söyledi. Soğuk havalarda eklem ağrıları hisseden kişilerin mutlaka kontrolden geçmesi gerektiğini önemle vurgulayan Solmaz, "Eklemleri ve kemikleri birbirine bağlayan bağların en önemli görevi, eklemleri birbirinden ayırmak ve vücudumuzu taşımaktır. Yıllar içerisinde vurmalar, çarpmalar, ters hareketler, kilo alımı ve egzersiz yapmamak bağlarda hasara neden olur ve eklem bağlarının yıpranması kireçlenme ile sonuçlanır. Soğuk havalarda iyice sertleşen kireçlenmiş eklemler, geceleri ağrıyla uyanmaya neden olur." dedi.

Eklem ağrılarıyla mücadelede erken yaşlarda yapılan diz-kalça egzersizleri, fizik tedavi ve kilo vermek ağrı şikâyetlerini azaltırken, eklem romatizması olan kişilerin, hava basıncı değişikliklerine duyarlı hale gelmesi, kasların ve bağların soğuk ve yağışlı havalarda kasılması ve kısalması ile ağrıların arttığına dikkatleri çeken Dr. İlker Solmaz, "Yaz aylarında hareketli olan kas ve eklemlerin birden kapalı, soğuk ve hareketsiz yaşama girmesi de kış aylarında görülen ağrıların en büyük nedenidir." ifadelerini kullandı.

Soğuk ve nemli havalar eklem ağrılarını arttırdığı için romatizma hastalığı şikayeti olan kişilerin sıcak ortamları tercih etmesi gerektiğine değinen Uzman Doktor İlker Solmaz, "Kışın dışarı çıkarken eldiven ve atkı ile el eklemlerini ve boyun omurlarını soğuktan korumak önemlidir. Ayakkabı seçiminde yumuşak tabanlı, ayağın ortopedik kavisini bozmayan ayakkabılar giyilmeli, çok yüksek topuklu ve babet ayakkabılardan kaçınılmalıdır. Düzenli egzersiz yaparak kilo kontrol altında tutulmalıdır. Güneşin az görünmesi nedeniyle D vitamini takviyesi alınması da bu aylarda görülen ağrılı rahatsızlıkları azaltacaktır." diyerek alınabilecek önlemler konusunda uyarıda bulundu.

"SOSYAL HAYATTAN UZAKLAŞMAYIN"

Merdiven inip çıkmakta ve oturup-kalkmakta, kısacası günlük aktivitelerini yapmakta zorlanan hastalarda rahatlıkla uygulanan Proloterapi yönteminin, ağrının nedenini ortadan kaldırdığının altını çizen Uzman Doktor İlker Solmaz, "Eklemi taşıyan bağların kuvvetlenmesi hareket etmeyi kolaylaştırır, ardından kireçlenmenin azalarak eklemin tekrar sağlıklı günlere dönmesini sağlar. Vücudumuzun doğal tamir mekanizmasını kullanarak harikalar yaratan Proloterapi yöntemi ile vücuda verilen doğal bir solüsyon sayesinde ağrıya neden olan hasarlı bölge ameliyata gerek duyulmadan tedavi edilmektedir." dedi.

Türkiye Proloterapi ve Ağrı Kliniği’nin yaklaşık 5 yılı aşkın bir süredir Proloterapi yöntemi uygulayarak birçok ağrı ve eklem rahatsızlıklarında etkili bir yol izlediğini sözlerine ekleyen Dr. İlker Solmaz, "Kliniğimizde yalnızca hasta tedavisi uygulanmamaktadır. Aynı zamanda Proloterapi yöntemini doğru bir şekilde uygulayacak doktorlar yetiştirmekteyiz. Proloterapi uygulamasını yurdun dört bir yanına yayıp, iğnenin neşterden keskin olduğunu göstermeyi hedeflemekteyiz." vurgusunu yaptı.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER